VOLEI

LIVE-TEXT: Partida Dinamo Bucureşti şi Remat Zalău

Vineri, începând cu ora 17.00, transmitem LIVE-TEXT rezumatul partidei dintre Dinamo Bucureşti şi Remat Zalău. Acesta este primul meci din cadrul semifinalelor Diviziei A1 masculin

ECHIPELE DE START:

DINAMO BUCUREŞTI: 11. Filip Despotovski, 2. Mircea Roman, 12. Ionuţ Harbuz, 6. Ivan Todorovic, 10. Bogdan Mureşan, 1. Marius Şoloc 18. Gheorghe Ilie (libero), 13. Ionuţ Manda, 5. Răzvan Purice, 4. Cristian Dincă, 9. Gabriel Kis şi 8. Sergiu Marinca. Antrenori: Daniel Rădulescu şi Cristache Catană

CS REMAT ZALAU: 9. Christopher Seiffert, 11. Szabolcs Nemeth, 7. Andras Geiger (cpt.), 14. Vasile Afloarei, 3. Adrian Pop, 12. Dan Borota, 6. Nagy Peter, 17. Adrian Feher (libero), 13. Andrei Stoian, 5. Gjoko Josifov şi 8. Mihai Mărieş. Antrenor: Michael Merten; antrenor secund: Ovidiu Macarie

SETUL I:

3 – 5 Zalauanii incep foarte bine partida din capitala, fiind decisi sa isi apropie calificarea in ultimul act al competitiei inca din primele doua meciuri sustinute in deplasare

5 – 8 La primul time-out tehnic, elevii lui Michael Merten isi mentin avansul de trei puncte construit inca din startul partidei

7 – 11 Campioana isi respecta blazonul si mai adauga un punct la avansul pe care il avea la primul time-out tehnic. Jocul echipei noastre este mult schimbat in bine fata de ce am vazut la derby-urile sustinute pe teren propriu in sezonul regulat

11 – 14: Dinamo Bucuresti recupereaza un punct, dar zalauanii sunt stapani pe situatie

12 – 16: Rematul conduce detasat si la cel de-al doilea time-out tehnic

14 – 16: Bucurestenii reactioneaza si se apropie la doua puncte

17 – 20. Primul set intra pe ultima suta de metri. Rematul are trei puncte avans si nu este dispusa sa cedeze nicio minge fara lupta

19 – 23 Campioana este aproape de a-si adjudeca primul set

22 – 24: Rematul are minge de set

22 – 25 Asa cum anticipam, gruparea zalauana s-a deplasat la Bucuresti cu ganduri mari. Elevii lui Michael Merten au facut un prim set excelent, dominand clar ostilitatile sub fileu

SETUL II:

0 – 4 Remat Zalau incepe excelent si setul II, prestand un joc de o foarte buna calitate

7 – 5 Revenire de senzatie pentru gazdele acestei partide, care nu numai ca reusesc sa preia conducerea, ci sa si aiba un avans de doua puncte

9 – 10. Indicatiile de pe margine ale antrenorului Michael Merten au fost puse in practica excelent de catre elevii sai, iar Rematul a preluat din nou conducerea

13 – 13 Voleibalistii echipei Dinamo au reusit sa echilibreze partida

15 – 16 Oaspetii reusesc sa intre in avantaj la cel de-al doilea time-out tehnic al setului II

18 – 19 Cele doua combatante merg cap la cap

22 – 22. Final tensionat de set. Zalauanii incearca sa-si apropie victoria, in timp ce bucurestenii forteaza revenirea

25 – 22. Dinamo Bucuresti reuseste sa-si adjudece cel de-al doilea set, relansand astfel prima partida din cadrul semifinalelor Diviziei A1 masculin

SETUL III:

4 – 6 Remat Zalau isi arata clasa si in acest inceput de set

8 – 6. Dinamo Bucuresti revine in forta si are un avans de doua puncte la primul time-out tehnic al setului III

11 – 9. Gazdele continua sa conduca

13 – 14 Voleibalistii pregatiti de Michael Merten nu renunta si preiau fraiele partidei

18 – 17 Rematul nu ramane pentru mult timp la conducere, deoarece dinamovistii apasa pedala de acceleratie

19 – 21 Echipa noastra trage din rasputeri si se distanteaza

22 – 24. Andras Geiger si compania au minge de set

22 – 25 Remat este la un set distanta de castigarea partidei

SETUL IV:

4 – 1 Pentru prima data in aceasta partida, Dinamo Bucuresti incepe foarte bine si are un avans destul de consistent

7 – 4 Gazdele continua sa conduca ostilitatile, dar voleibalistii nostri fac tot posibilul pentru a se apropia

10 – 8. Remat Zalau se apropie la doua puncte de rivala ei

14 – 14. Insistentele si stradaniile zalauanilor au fost rasplatite, scorul redevenind egal

17 – 17 Dinamo si Remat merg cap la cap

20 – 20 Echilibru perfect sub fileu. Setul Iv intra pe ultima turnanta. Orice punct poate fi decisiv

23 – 23. Extraordinar! Dinamo si Remat lupta eroic sub fileu

25 – 25. Setul intra in prelungiri. Fiecare pas gresit conteaza enorm in economia partidei

27 – 25. Bucurestenii egaleaza la seturi

SETUL V: 4-2,6-3,7-4,9-5 (Dinamo se apropie de castigarea partidei),11 – 6 (Rematul pare sa fi terminat benzina); 13 – 7 (Dinamo este din ce in ce mai aproape de prima victorie in semifinale); 15 – 10 (Dinamo Bucuresti castiga meciul)