Meseşul Treznea scoate Rapid Jibou din luptă

La începutul acestui sezon, Rapid Jibou îşi anunţase candidatura la dobândirea titlului judeţean, însă gruparea de pe Someş a fost scoasă din luptă de către Meseşul Treznea. Partida a început furibund, cu două goluri în 5 minute. Apoi, s-a jucat mai mult la mijlocul terenului. În repriza a doua, vizitatorii s-au deschis mai mult, în speranţa că vor da lovitura, însă au încasat trei goluri, suferind cel mai drastic eşec din acest sezon. În schimb, Meseşul Treznea continuă cursa de urmărire a liderului, care a câştigat cu greu în faţa unei codaşe, Silvania Cehu Silvaniei. Meci extrem de interesant şi la Cizer. Oaspeţii, CS Barcău Nuşfalău, avea 2 – 0 la pauză, însă în repriza a doua amfitrionii au restabilit egalitatea graţie a două eurogoluri marca Marius Cozma. Flacăra Halmăşd este la un pas de a urca pe podium după înfrângerea Rapidului şi după succesul repurtat în compania “lanternei roşii” AS Chieşd. Venus Măerişte a surclasat Someşul Someş Odorhei, în timp ce partida Benfica Ileanda – Gloria Bobota a fost amânată.

Rezultatele etapei a XIII-a:

Inter Cizer – CS Barcău Nuşfalău 2 – 2 (0 – 2)

Au marcat: Marius Cozma (‘67 şi 86), respectiv Tiberiu Tuş (‘13) şi Orban Robert (‘25)

Dumbrava Gâlgău – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 0 (0 – 0)

A marcat: Mihai Mureşan (‘78)

Flacăra Halmăşd – AS Chieşd 5 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Nicolae Rad (‘3 şi 35), Adrian Dregan (‘66 şi 67) şi Dumitru Moşincat (‘62)

Meseşul Treznea – Rapid Jibou 4 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Ionuţ Iacob (‘2), Florin Sestraş (‘51), Nicolae Micle (‘78) şi Bogdan Filip (‘88), respectiv Ovidiu Moldovan (‘5)

Venus Măerişte – Someşul Someş Odorhei 6 – 2 (1 – 1)

Au marcat: Ioan Crişan (‘2 şi 62), Andrei Chiş (‘51 şi 80) şi Călin Balotă (‘75 şi 90+1), respectiv Raul Duma (‘35) şi Adrian Noţigan (‘80)