Liga IV-a, juniori: Schimbare de lider

După ce multe etape a fost pe prima poziţie a clasamentului, Dumbrava Gâgău a fost detronată odată cu disputarea primei etape din returul campionatului. Elevii pregătiţii de Adrian Damian au reuşit să înregistreze scorul etapei în faţa celor de la Meseşul Treznea, astfel că au ajuns pe prima treaptă a clasamentului, având un golaveraj mai bun. Acest lucru a fost posibil şi cu ajutorul echipei Rapid Jibou, care nu a mai dorit să evolueze şi în repriza secundă în întâlnirea cu Dumbrava, astfel că au pierdut “doar” cu 3 – 0. Silvania Cehu şi Inter Cizer au terminat la egalitate, 3 – 3, chiar dacă la pauză tabela indica egalitate la 0. Oaspeţii au fost la conducere de fiecare dată, prin golurile lui Paul Gazda, însă cu trei minute înainte de final Florin Temian a stabilit scorul final. Ocupanta ultimei poziţii a clasamentului, AS Chieşd a reuşit să obţină prima victorie şi totodată primele puncte din acest campionat. Principalii marcatori ai echipei din Chieşd au fost Ionuţ Lingurar şi Lucian Mierluţ, care au reuşit câte un hattrick. Someşul Someş Odorhei ajunge pe poziţia a patra a clasamentului, după ce au trecut cu 3 – 1 de Ileanda. După ce la pauză scorul era egal, Darius Horvath a reuşit repriza secundă o “dublă” prin care gazdele au obţinut toate cele patru puncte puse în joc. Flacăra Halmăşd a reuşit să câştige la Bobota cu 2 – 1, scor stabilit încă din prima repriză, răzbunând astfel echipa de seniori care a pierdut la limită.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XII-a:

Silvania Cehu Silvaniei – Inter Cizer 3 – 3 (0 – 0)

Au marcat: Călin Chende (‘54 şi ‘69) şi Florin Temian (‘77), respectiv Paul Gazda (42, 48 şi 66)

Rapid Jibou – Dumbrava Gâlgău       0 – 3 *

Au marcat: Adrian Călăcean (‘29 şi ‘32) şi Andrei Ianchiş (‘36)

CS Barcău Nuşfalău – Meseşul Treznea   15 – 0 (6 – 0)

A marcat: Boska Arnold (‘9), Budai Istvan (‘10), Codruţ Ardelean (‘20, ‘37, ‘50, ‘70 şi ‘80), Alin Sabou (‘27 şi 46), Daniel Gut (‘30, 42 şi 60), Cătălin Anghel (‘44 şi ‘75) şi Bakai Tibor (‘68)

AS Chieşd – AS Venus Măerişte             11 – 1 (4 – 1)

Au marcat: Ionuţ Lingurar (‘14, ‘61 şi ‘80), Ionuţ Chiş (‘18 şi ‘42), Lucian Mierluţ (‘40, ‘45 şi ‘51), Ionuţ Jula (‘80), Gabriel Gomboş (‘66) şi Cristian Chiş (‘10 – autogol), respectiv Ionuţ Pădurean (‘25)

Someşul Someş Odorhei – Benfica Ileanda              3 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Andrei Vespremi (‘27) şi Darius Horvath (‘49 şi ‘80+2), respectiv Ionuţ Greblă (‘28)

Gloria Bobota – Flacăra Halmăşd                              1 – 2 (1 – 2)