Juniori B: Ionuţ Mureşan a adus victoria

La fel ca şi colegii lor mai mari, juniorii B ai Viitorului au debutat cu dreptul în retur. Adversara, LPS Satu Mare este o formaţie arţăgoasă şi valoroasă, după spusele managerului Daniel Sabou. Dar acest lucru nu a contat, deoarece tinerii noştri fotbalişti au avut o evoluţie excelentă. În ciuda unui asalt prelungit la poarta sătmărenilor, golul nu a venit până la pauză. Spre lauda lor, jucătorii pregătiţi de Bogdan Bărnuţiu nu s-au pierdut cu firea şi au continuat să joace dezinvolt, creându-şi alte câteva ocazii de a marca. Într-un final, a venit şi golul descătuşării, marcat de Ionuţ Mureşan. Şi la acest scor, gruparea zălăuană a continuat să aibă iniţiativa, însă numeroasele ocazii nu au putut fi fructificate, astfel că partida s-a încheiat cu victoria la limită a Viitorului, dar una meritată pe deplin. “Copiii au jucat foarte bine, iar scorul putea fi mult mai mare dacă e să judecăm după raportul ocaziilor de gol”, ne-a mărturisit Daniel Sabou, managerul CS Viitorul Zalău. Urmează acum derby-ul Sălajului, întâlnirea dintre FC Zalău şi Viitorul Zalău. Dacă din prisma clasamentului acest meci nu poate fi considerat un derby, se ştie faptul că orgoliile pot răbufni într-un astfel de joc, care poate fi deschis oricărui rezultat.

Şase goluri în 12 minute

Început furibund de meci la Bistriţa, acolo unde în primele 12 minute ale partidei s-au marcat nu mai puţin de şase goluri. Cu toate că nu prea au avut un teren pe care să exerseze aşezarea în pauza de iarnă, zălăuanii au demarat în trombă, atacând în valuri poarta adversă. Astfel, a venit şi primul gol, semnat de Raul Iliese. Gloria Bistriţa este înscrisă în cursa pentru supremaţie la acest nivel, aşa că nu putea să nu reacţioneze. Imediat, gazdele au refăcut egalitatea după ce au transformat o lovitură de pedeapsă. Dar, FC Zalău a arătat că nu a fost într-o simplă excursie şi a preluat, din nou, conducerea graţie golului înscris de Bogdan Vanca. Apoi, presiunea s-a mutat la poarta noastră, iar aceasta a fost perforată de două ori consecutiv. La scorul de 3 – 2, portarul Florin Holhoş s-a accidentat, iar locul său între buturi a fost luat de către Vlad Muscan, care a prins o zi slabă de tot. Până la pauză, Gloria Bistriţa a mai punctat de două ori, iar soarta partidei era cunoscută. Elevii lui Dan Lucaciu nu au mai avut încredere în propriile forţe, astfel că în partea a doua a întâlnirii au mai încasat trei goluri. FC Zalău a început bine, dar a sfârşit prost, un scenariu pe care l-am văzut de atâtea şi atâtea ori în ultimii ani. Ne întrebăm când vom reuşi să ne concentrăm şi noi un meci întreg?

Luceafărul B a dezamăgit

Tocmai de această grupă se legau speranţele conducătorilor de a obţine cât mai multe puncte. Din păcate, elevii lui Emil Ionaş şi Nicolae Daroţi au suferit la toate capitolele duminica trecută şi au pierdut cu un scor de neprezentare. Nici nu s-au aşezat bine în teren cele două echipe, că în minutul 5 avea să vină şi primul gol al partidei. Cu greu, Luceafărul şi-a revenit şi a început să se apropie de careul advers. La capătul primului sfert de oră de joc, Noje şi-a încercat norocul, dar fără efect pe tabelă. Nesincronizările din apărarea noastră au făcut ca scorul să devină 2 – 0 în minutul 28, iar misiunea echipei din comuna Bălan de a obţine măcar un rezultat de egalitate era din ce în ce mai dificilă. Atacurile sălăjenilor au fost “subţiri” şi în partea a doua a partidei, iar în minutul 60 a fost risipită şi ultima speranţă a Luceafărului, care a fost sub adversara ei la toate capitolele, începând cu cel fizic.                        Ciprian MARIAN

Juniori republicani B:

Viitorul Zalău – LPS Satu Mare 1 – 0 (0 – 0)

A marcat: Ionuţ Mureşan (‘65)

Viitorul: Alex Gudea – Raul Silaghi, Sergiu Negritaş, Veres Pall, Răzvan Moisi, Sergiu Lazăr (‘75 Alex Bica), Doru Noje, Paul Domocoş (cpt.), Ionuţ Mureşan, Sebastian Moroti (‘52 Răzvan Nisipeanu), Ionuţ Terec. Antrenor: Bogdan Bărnuţiu

Gloria Bistriţa – FC Zalău        8 – 2 (5 – 2)

Au marcat: Raul Iliese şi Bogdan Vanca

FC Zalău: Florin Holhoş – Ionuţ Stoica, Alexandru Ungur, Bogdan Vanca, Radu Marian, Mihai Cherecheş, David Balint, Andrei Ghiuruţan, Rareş Pintea, Vlad Ortelecan şi Raul Iliese. Au mai jucat: Vlad Muscan – Alexandru Pop, Rareş Hosu, Cristian Vedinaş şi Paul Nerţan. Antrenor: Dan Lucaciu

LPS Cluj – Luceafărul Bălan 3 – 0 (2 – 0)

Luceafărul: Marcel Petcu – Cătălin Temeş, Bogdan Noje, Paul Crecan, Gabriel Buda, Vlad Lazăr, Mihai Brânduşe, Ionul Molnar, Dan Zaharie, Adrian Pop şi Adorian Stejerean. Au mai jucat: Cristian Hoble – Iles Csaba, Cristian Moldovan, Florin Teglaş şi Ionuţ Unguruşan. Antrenori: Emil Ionaş (principal) şi Nicolae Daroţi (secund)

Rezultate înregistrate în etapa a XVI-a, desfăşurate la finele săptămânii trecute: Viitorul Zalău – LPS Satu Mare 2 – 0 (juniori A) şi 1 – 0 (juniori B); Unirea Dej – FC Viorel Mateianu 1 – 2 (0 – 1); LPS Cluj – Luceafărul Bălan 2 – 0 (3 – 0); Gloria Bistriţa – FC Zalău 3 – 0 (8 – 2); Arieşul Turda – “U” Cluj 0 – 5 (0 – 1); CSS 2 Baia Mare – CFR Cluj 0 – 2 (0 – 6)

Etapa a XVII-a se va disputa duminică, orele 12.30 (juniori A) şi 14.30 (juniori B), după următorul program: “U” Cluj – CSS 2 Baia Mare; FC Viorel Mateianu Baia Mare – LPS Cluj-Napoca; Luceafărul Bălan – Olimpia Satu Mare; FC Zalău – Viitorul Zalău; LPS Bistriţa – Arieşul Turda; CFR Cluj – Unirea Dej