LIGA I

Meci incins

Pronet – Echinox 5 – 4 (1 – 3)!

Au marcat: Adrian Kis (2), Garbacz Szilard, Marius Muntean si Catalin Sabau, respectiv Mihai Jugrestean (2) si Daniel Veres (2)

Pronet: Lucian Cuibus – Radu Cuibus, Garbacz Szilard, Marius Muntean, Adrian Kis si Catalin Sabau. Conducator: Paul Vlasca

Echinox: Alin Zaharia – Florin Sabau, Florin Mandrutiu, Daniel Veres, Mihai Jugrastan, Dorian Briscan si Ioan Agrijan. Delegat: Ioan Agrijan; Antrenor: Florin Mandrutiu

Cartonase galbene: M. Muntean si Cat. Sabau, respectiv M. Jugrestean

Au arbitrat: Medan Cozac si Fabian Rus

Jucatorul meciului: MIHAI JUGRESTAN

Dupa scurt-circuitul din Cupa Romaniei, unde a fost surclasata de Cipricom, echipa condusa de Paul Vlasca vrea sa se revanseze in campionat. Dupa succesul din runda precedenta, cu Europan Sarmasag, Catalin Sabau si compania nu concepeau sa rateze o noua victorie in meciul cu Echinox. Pe teren, lucrurile nu au stat deloc asa, deoarece Florin Mandrutiu si compania au condus ostilitatile in teren, mai ales in prima repriza, pe care au incheiat-o in avantaj: 3 – 1! Dupa pauza, Pronet a alergat dupa egalare, iar meciul s-a incins in urma unor decizii ale arbitrilor. La un moment dat, s-a facut 3 – 3, dar Echinox a punctat imediat, trecand din nou in avantaj. Forcingul de final le-a adus celor de la Pronet un succes la limita, care ii ajuta, insa, sa-si consolideze locul 5 al clasamentului, avand acum o diferenta de cinci puncte fata de urmatoarea clasata, Anasport. Inainte de a incheia, trebuie sa tragem un nou semnal de alarma asupra tensiunii pe care o creeaza din afara terenului Kis Zoltan, la fiecare decizie dictata de arbitri impotriva echipei Pronet. Din pacate, si conducatorul echipei – Paul Vlasca – a avut un comportament neadecvat, bruscandu-l pe arbitrul Fabian Rus, fapt pentru care a fost eliminat din incinta terenului.