ATLETISM

Locul II pentru echipa de juniori I a LPS “Avram Iancu”

Spre finalul săptămânii trecute, localitatea bihoreană Băile Felix a fost locaţia pentru ediţia din acest an a Campionatului Naţional de cros, care a adunat 214 de atleţi de la 50 de cluburi din ţară, 106 fete şi 135 băieţi. Atleţii sălăjeni nu puteau lipsi de la acest eveniment, astfel că nu mai puţini de 14 sportivi, care-şi au rădăcinile în Sălaj s-au aliniat la start. Doi dintre aceşti, este vorba despre Simona Maxim şi Răzvan Pop, apără, în prezent culorile unor cluburi din afara judeţului nostru, mai exact CSM Oneşti, respectiv CSM Cluj-Napoca. Simona Maxim a terminat pe locul IV cursa de 8.000m, calificându-se pentru “balcaniada” care va avea loc sâmbătă, la Belgrad, iar Răzvan Pop a fost mai aproape de podium, trecând linia de sosire al cincilea tot în proba de 8.000m. Proaspătul campion naţional în proba de 1.500m a Campionatelor Naţional de sală, Dan Mirşidan, legitimat la CSS Zalău, s-a clasat doar pe poziţia a VII-a în cursa de 6.000m. Ceilalţi reprezentanţi ai atletismului sălăjean, ne referim la sportivii lui Mirel Seişanu, au obţinut performanţe modeste la juniori I, individual. Însă, au contat în proba pe echipe, acolo unde LPS “Avram Iancu” Zalău (Sergiu Fărcaş, Daniel Mureşan, Cristian Şomai, Cătălin Fărcaş, David Duma, Andrei Raţ) a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului. În schimb, juniorii II (Lucian Olar, Paul Parnău, Cosmin Leţ, Cosmin Crăciunaş) nu şi-au depăşit condiţia, terminând pe locul V la echipe. Ioana Dan (CSS Zalău) şi Adriana Turău (LPS “Avram Iancu Zalău”) au alergat şi ele în cursa de 4.000m, dar rezultatele au fost medii, locul VII, respectiv XVI. Acest concurs a fost şi un criteriu pentru alcătuirea echipelor care vor reprezenta ţara noastră la Campionatele Balcanice.