ATLETISM

Dan Mirşidan este noul campion naţional la 1.500m

Nu mai puţin de 306 atleţi au fost prezenţi la ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de sală de la Bucureşti, destinate juniorilor I. Dintre aceştia, 111 au fost fete şi 195 băieţi, provenind de la 77 de cluburi din ţară. Atletismul sălăjean a avut patru reprezentanţi, doi de la CSS Zalău – Dan Mirşidan şi Ioana Dan, şi doi de la LPS “Avram Iancu” Zalău, este vorba despre Cristian Şomai şi Sergiu Fărcaş. Dintre aceştia, s-a evidenţiat Dan Mirşidan, elevul profesorului Radu Rus devenind campion naţional în proba de 1.500m cu timpul de 4:02.30. Atletul legitimat la CSS Zalău a mai luat startul şi în cursa de 3.000m, dar a terminat doar pe locul V. Partenera sa de antrenamente, Ioana Dan, a alergat pe aceleaşi distanţe, însă a avut rezultate modeste, locul XII la 1.500m şi locul VII la 3.000m. Sergiu Fărcaş, sportiv care provine de la LPS “Avram Iancu” Zalău, a concurat şi el la aceste probe. Cel mai bun rezultat a fost înregistrat în proba de 3.000m, adica locul VIII, deoarece la 1.500m, zălăuanul a terminat pe locul XXVII. Două poziţii mai jos s-a clasat Cristian Şomai, care a avut o clasare mai bună în proba de 800m, locul VIII.

Cu privire la performanţa lui Dan Mirşidan, profesorul Radu Rus a declarat: “Orice titlu naţional este un rezultat bun şi o performanţă. Restul rezultatelor sunt în conformitate cu condiţiile de pregătire de care am beneficiat”. Următoarea competiţie în care vor fi angrenaţi sportivii sălăjeni va avea loc joi, la Băile Felix, este vorba despre Campionatul Naţional de cros, competiţie în urma căreia se vor forma şi echipele pentru Campionatele Balcanice.    Ciprian PETRAN