FC Zalău, de neoprit!                 Remat Zalău a câştigat eventul în România!


Caută articole

Filtrează articole


Ediţia tipărită

ed_azi.jpg

Bancuri - Divertisment

FOTBAL

LIGA a II-a

24.02.2011 - 11:41

A căzut şi varianta cu FC Hunedoara

A căzut şi varianta cu FC Hunedoara

În încercarea de a asigura continuitatea echipei FC Silvania, conducerea lua în calcul chiar fuziunea cu o formaţie de Liga a III-a. La un moment dat, FC Hunedoara era atrasă de mirajul ligii secunde, astfel că şi-a dorit o colaborare cu Mureşul Deva. Cum aceasta a căzut, hunedorenii s-au orientat spre FC Silvania. Însă contactele dintre conducerile celor două grupări au fost destul de rare şi nu s-a ajuns la o discuţie oficială, deşi preşedintele Silvaniei, Ioan Gurzău, primise asigurări că omologii săi de la FC Hunedoara vor veni la Şimleu Silvaniei la discuţii. Nimic nu s-a mai concretizat, astfel că formaţia şimleuană este la pământ. Un singur jucător nu şi-a găsit, deocamdată, o altă echipă, este vorba despre Vasile Prodan. Un lucru este clar. FC Silvania a epuizat toate variantele de a se salva, astfel că Liga a II-a va rămâne doar o amintire sub Măgură. “Nu văd cum am mai putea continua în Liga a II-a. Fără minimum de condiţii şi fără bani, nu ai cum să atragi jucători. Dacă am avea aceste facilităţi, am rezolva această chestiune în scurt timp, deoarece sunt atâţia şi atâţia jucători liberi de contract. Am putea face transferuri fără probleme, mai ales că noi avem o echipă satelit care activează în Liga a V-a”, ne-a mărturisit preşedintele grupării şimleuane, Ioan Gurzău. Cu toate acestea, conducerea va avea o întrevedere în cursul acestei săptămâni cu autorităţile locale şi cu cei care au susţinut financiar echipa pentru a discuta pe tema viitorului la Şimleu Silvaniei.


Lucrurile ar fi stat cu totul altfel dacă la Şimleu Silvaniei ar fi existat un centru puternic de copii şi juniori, deoarece talente sunt în zonă. În ultimele două sezoane, FC Silvania, fiind obligată de Regulament să aibă două grupe înscrise în Campionatul Naţional de juniori republicani, a apelat la colaborări cu CS Barcău Nuşfalău şi CS Favorit Crasna. Din diverse motive, aceste soluţii nu au dat roade. Altfel ar fi stat lucrurile dacă se reuşea formarea acestor două grupe cu jucători şimleuani, dar nimeni nu a pus mare preţ pe acest aspect, preocupându-se doar de echipa mare. Ei bine, aceasta este istorie deja, iar fotbalul din Şimleu Silvaniei va avea nevoie de timp pentru a scoate, din nou, capul la lumină. “Era o şansă mare de afirmare pentru tineri să poată evolua în Liga a II-a. Dar trebuia să avem un centru puternic de copii şi juniori pentru a putea pune în practică această idee”, a adăugat Gurzău (foto).

Referitor la baza sportivă, pentru care au fost făcute atâtea şi atâtea lucrări, chiar dacă nu de modernizare, dar măcar de aducere a Stadionului “Măgura” în limitele minime a condiţiilor de acordare a licenţei, aceasta va fi în continuare folosită, dar de grupele de copii şi juniori, care vor continua să activeze sub denumirea de FC Silvania. Poate aceşti puşti pregătiţi de Bogdan Pop vor reprezenta viitorul fotbalului şimleuan, dar nu materialul uman reprezintă marea problemă, ci a unui buget stabil, “cash”, calculat pentru un întreg sezon, pentru a nu ne trezi iarăşi, într-o bună zi, că nu sunt bani pentru salarii, baremuri de arbitraj etc. Tocmai de aceea, Federaţia Română de Fotbal vrea să elimine încet implicarea autorităţilor locale în fotbal, acestea urmând a se ocupa mai mult de infrastructură. Pentru restul, ar fi nevoie de un investitor sau investitori potenţi, care să poată susţine o echipă pe o perioadă îndelungată. Până la un reviriment al fotbalului şimleuan, Liga a II-a va fi văzută şi auzită la Şimleu Silvaniei, implicit în Sălaj, doar la televizor, respectiv radio. Poate odată şi odată vom învăţa din greşeli.     

                                              Ciprian PETRAN

Vizualizari: 2162


Printeaza Trimite pe messenger
Comentarii
Sportul Sălăjean îşi rezervă dreptul de a modera comentariile
Nume:*
Email:
Comentariu:*
Introduceti textul din imagine:*captcha image

Nume:

kiss - 26.02.2011 - 22:20

atat sa putut la simleu.la zalau cu actuala formula sicu ce sunt la primarie nimic nu se face.poate dupa alegerile viitoare.o adfunatura organizata de mult la zalau.macar kum nekum simleu e simleu,au coloana,au bagat bani si invers la zalau se fura bani.astai diferenta.

Nume:

bontea daniel - 25.02.2011 - 12:03

zalauanilor nu tot radeti de ei ca si voi o sa ajungeti tot acolo

Nume:

fc zalau - 24.02.2011 - 18:20

simeuanilor vati intors acolo unde va e cu adevarat locul in liga 5,ati ras de fc zalau dar fc zalau e in liga 3 si voi jucati in liga 3 cu satele,nu e bine sa razi de alti ,dar cine rade la urma rade mai bine

Clasamente

LIGA A III-A, SERIA A 6-A
1Corona 2010 Brasov52
2Olimpia Satu Mare49
3Universitatea II Cluj40
4Unirea Tarlungeni38
5Unirea Floresti35
6FCM Avantul Reghin35
7SESO Campia Turzii34
8Unirea Ungheni34
9FC ZALĂU33
10Sanatatea Cluj-Napoca29
11CFR II Cluj26
12Unirea Dej26
13Vointa Livezile23
14CS Zlatna17
15FCM II Targu Mures15
16Gloria II Bistrita13
anterior alte clasamente urmator

Vremea (Meteo)

Newsletter