CUPA ROMANIEI

Minifotbal: Cupa Romaniei, optimi: Rezultate si marcatori

Mobil Team Lux Invest se impune în derbyul optimilor

Simoda Macrogroup – Mobil Team L. I. 1 – 3 (1 – 1

Au marcat: Nicolae Stana, respectiv Liviu Islamovici, Adrian Cimpoieş şi Adrian Drăgan

Simoda Macrogroup: Emil Lucaciu, Flaviu Dragoş – Adrian Farkaş, Cristian Å¢urcaş, Marius Iusco, Antonio Pop, Paul Olteanu, Tudor Ulmeanu, Nicolae Stana şi Leontin Moga. Antrenor: Ioan Zirbo, Delegat: Vegh Ferenc

Mobil Team L.I.: Emil Deac, Valer Tout – Halasz Csaba, Bogdan Bărnuţiu, Ardelean Raul, Cătălin Sabău, Marcel Mureşan, Adrian Cimpoieş, Adrian Drăgan, Liviu Islamovici şi Remus Trif. Delegat: Adrian Ştirb. Sponsor: Lucian Mare

Au arbitrat: Nicolae Chiş-Ciure şi Călin Pop

Jucătorul meciului: Marcel Mureşan

Cel mai important meci din această fază a Cupei României la minifotbal a fost aşteptat cu sufletul la gură de multă lume implicată în minifotbalul sălăjean, atât mai mult de jucătorii celor două formaţii. Mobil Team Lux Invest a pregătit foarte bine partida, dorind cu orice preţ să obţină victoria în faţa liderului Ligii I. Liviu Islamovici a reuşit să deschidă scorul pentru echipa jandarmilor, iar după aproximativ 10 minute, Adrian Drăgan a reuşit “performanţa” de a rata cu poarta goală din cinci metri. Cum ocaziile se răzbună, Simoda a plecat pe contraatac şi au restabilit egalitatea în urma golului reuşit de Nicolae Stana. A doua repriză, trupa lui Ioan Zirbo şi Vegh Ferenc a practicat acelaşi fotbal lipsit de creativitate, încasând încă două goluri, autorii fiind Adrian Cimpoieş şi Adrian Drăgan (foto). Finalul meciului a fost unul încins, în care Marcel Mureşan a ratat o lovitură de pedeapsă, şi totodată şansa de a avea un retur mult mai uşor.

Calificare se joacă în retur

Sportul Sălăjean – Poli IP 5 – 6 (2 – 2)

Au marcat: Adrian Dregan (3), Sergiu Pop şi Alexandru Pop, respectiv Sebastian Gal (3), Mădălin Gal şi Oros Rudolf

Sportul Sălăjean: Nagy Tamas – Lucian Goia, Adrian Dregan, Alexandru Pop, Cătălin Pop, Gelu Sabău, Claudiu Rus şi Sergiu Pop. Delegat: Adrian Cherecheş

Poli Ip: Tyukodi Zoltan – Ionuţ Gozman Pop, Mădălin Gal, Sebastian Gal, Oros Rudolf şi Dan Chirilă. Delegat: Ionuţ Gozman Pop

Au arbitrat: Nicolae Chiş-Ciure şi Robert Goie

Jucătorul meciului: Sebastian Gal

Chiar dacă mulţi dintre ei au evoluat pentru prima dată împreună, jucătorii Sportului Sălăjean au început în forţă partida, conducând după circa zece minute de joc cu 2 – 0, după golurile lui Adrian Dregan şi Alexandru Pop. Cei de la Poli Ip au ripostat în finalul primului act şi au reuşit să egaleze până la pauză. A doua repriză, Sebastian şi Mădălin Gal au profitat de lipsa de omogenitate a “ziariştilor”, adjudecându-şi astfel victoria în manşa tur a optimilor de finală. Astfel, ambele echipe menţin şanse de calificare în faza superioară.

Recital marca “Cipricom”

Cipricom Focus – Diesel Club 13 – 2 (7 – 0)

Au marcat: Marius Cozma (4), Bogdan Filip (4), Florin Vaşvari (3) şi Daniel Sabou (2), respectiv Alin Sabou şi Bogdan Pop

Cipricom Focus: Madaras Csaba – Marius Cozma, Bogdan Filip, Marius Mândruţ, Daniel Sabou, Nicolae Şandor, Toth Karoly, Florin Vaşvari, Vlad Bumbuţ şi Ciprian Pop. Antrenor: Nicolae Şandor. Delegat: Cosmin Maioş

Diesel Club: Şandor Gabriel, Gombos Marton – Florin Păcurar, Tiberiu Covaci, Adrian Ignat, Bogdan Pop, Alin Sabou, Adrian Buda, Dan Chichişan şi Paul Oros. Delegat: Adrian Buda

Au arbitrat: Vasile Stâncel şi Bogdan Puşca

Jucătorul meciului: Marius Cozma

Una dintre surprizele ediţiei din aces an a Cupei României, Diesel Club, a părăsit competiţia după ce a fost învinsă fără drept de apel de mult mai puternica Cipricom Focus. Gruparea lui Ciprian Pop speră să câştige în acest an faza judeţeană a acestei competiţii, după ce anul trecut a câştigat-o pe cea naţională. Trebuie să vă spunem faptul că, Cipricom Focus este singura echipă dintre cele care evoluează în Campionatul Judeţean Sălaj, care este sigură de prezenţa la un turneu final în acest an. Ei vor participa din oficiu la faza finala a Cupei României, în calitate de deţinătoare a trofeului.

Cavalerii, cu un picior în sferturi

Salamandra – Cavalerii 2 – 5 (1 – 1)

Au marcat: Sorin Chifa şi Constantin Agrijan, respectiv Tunyogi Ferencz (2), Radu Mic, Ionuţ Roşan şi Fabian Rus.

Salamandra: Victor Pop – Adrian Bob, Constantin Agrijan, Sorin Chifa, Dinu Costina, Cristian Dragoş şi Claudiu Pop. Delegat: Adrian Bob

Cavalerii: Viorel Grec – Marius Răşinar, Andrei Filip, Radu Mic, Ionuţ Roşan, Tunyogi Ferencz, Cătălin Remeş, Fabian Rus, Gabriel Bârjac, Ciprian Demian şi Flavius Seiche. Delegat: Fabian Rus

Jucătorul meciului: Radu Mic

Chiar dacă evoluează în liga secundă, Cavalerii au demonstrat încă odată faptul că ar putea face faţă cu brio în Liga I. După ce în faza grupelor a ţinut piept mai bine de o repriză liderului Simoda Macrogrup, de această dată au reuşit să învingă categoric pe Salamandra. Echipa arbitrilor a fost cea care a început mai bine partida, deschizând scorul, însă Sorin Chifa a egalat pentru “salamandre” până la pauză. În a doua repriză şi-a intrat în rol Radu Mic, care l-a învins pe Victor Pop cu o “scăriţă”, ca în vremurile bune, când evolua în Liga a III-a la fotbal. Până la final, a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor şi Fabian Rus, spre deliciul spectatorilor prezenţi la Baza Sportivă Onix. Cu un minut înainte de final, Ionuţ Roşan putea aduce calificarea pentru echipa arbitrilor, însă acesta a ratat cu poarta goală, în urma unei pase venite de la acelaşi Radu Mic.

Autoland Hosu joacă şi returul!

Autoland Hosu – Atletico Rolex 6 – 2 (3 – 2)

Au marcat: Ionuţ Jeler (2), Claudiu Murg (2) şi Ionuţ Iacob (2), respectiv Andrei Adolean şi Ovidiu Buduşan

Autoland Hosu: Ionuţ Coste, Adrian Dragoş – Beko Gabor, Csalanos Cristinel, Răzvan Hendea, Ionuţ Jeler, Mihai Bolboacă, Ionuţ Iacob, Nicolae Micle, Claudiu Murg, Mihai Gaidoş şi Vlad Berbecar. Antrenor: Azimi Anaraki Ramin. Delegat: Ioan Marius Hosu

Atletico Rolex: Daniel Hegheduş – Ovidiu Buciuman, Cosmin Cuibuş, Cristian Prune, Vlad Tuşer, Andrei Adolean, Lucian Coste şi Victor Tihăuan. Delegat: Cristian Prune

Jucătorul meciului: Ionuţ Jeler

Autoland Hosu a reuşit să învingă Atletico cu un scor care îi asigura calificarea în turul următor al competiţiei. Astfel, partida retur nu ar trebui să se mai dispute, deoarece diferenţa este mai mare de trei goluri. Cu toate acestea, patronul “rechinilor”, este vorba despre Hosu Ioan, vrea ca jucătorii săi să susţină şi partida retur, pe care o consideră un bun antrenament pentru returul Ligii I, care va începe la finele săptămânii viitoare.

FC Dacia se impune în derbyul echipelor din Liga II

Trans Oşanu – FC Dacia 2 – 5 (2 – 3)

Au marcat: Ioan Antal şi Sorin Iacob, respectiv Codruţ Buciuman (5)

Trans Oşanu: Marin Prodan – Victor Prodan, Ioan Antal, Adrian Coroian, Paul Hanga, Sorin Iacob, Grigore Pop, Vasile Crişan şi Alexandru Man. Delegat: Ioan Antal

FC Dacia: Florin Holhoş – Lung Vlad, Paul Coste, Gabriel Å¢iriac, Bogdan Ember, Codruţ Buciuman, Adrian Indrieş, Dan Lucaciu, Claudiu Å¢iriac, Adrian Brîndea şi Liviu Chiorean. Delegat: Dan Lucaciu

Jucătorul meciului: Codruţ Buciuman

Încă de la tragerea la sorţi a optimilor, eram siguri de faptul că o echipă din liga a II-a va fi prezentă în primele opt echipe ale competiţiei. Partida dintre Trans Oşanu şi FC Dacia Zalău a fost una destul de echilibrată, însă spre finalul întâlnirii Dan Lucaciu şi compania au reuşit să se desprindă la trei goluri. Jucătorul meciului a fost fără doar şi poate Codruţ Buciuman (foto), care a reuşit performanţa de a înscrie toate golurile formaţiei sale. Un aspect negativ al întâlnirii a fost eliminarea lui Vasile Crişan de la Trans Oşanu, pentru două avertismente. Chiar dacă încă păstrează şanse la calificare, Trans Oşanu va avea parte de un meci retur foarte greu, deoarece cei de la FC Dacia vor să câştige încă odată disputa cu echipa lui Ioan Antal.

Atletico II, surpriza competiţiei

Echinox – Atletico II 2 – 6 (1 – 2

Au marcat: Răzvan Ciule şi Adrian Crişan, respectiv Ioan Magdaş (4), Daniel Magaş şi Vasile Câmpan

Echinox: Ioan Crişan – Adrian Crişan, Dobrai Tibor, Florin Mândruţiu, Mihai Jugrestean, Robert Niculăuţ, Răzvan Ciule şi Ioan Agrijan. Delegat: Ioan Agrijan

Atletico II: Gheorghe Mărcuş – Adrian Pop, Lucian Blaga, Olimpiu Filip, Ioan Magdaş, Daniel Magdaş, Constantin Å¢ele, Vasile Câmpan, Olimpiu Man şi Marcel Baidoc. Delegat: Cristian Prune

Au arbitrat: Robert Goie şi Gabriel Alma

Jucătorul meciului: Ioan Magdas

Surpriza plăcută a acestei ediţii de cupă, este cu siguranţă, Atletico II. Dacă Atletico Rolex a fost eliminată din competiţie, Lucian Blaga şi compania au obţinut calificarea în faza sferturilor, după ce au trecut la pas de Echinox. Dobrai Tibor şi compania au avut o evoluţie dezamăgitoare, suferind astfel un “duş rece”, acum înainte de începutul Ligii I. De cealaltă parte, Atletico II l-a avut pe Ioan Magdaş (foto) într-o zi mare, acesta marcând de pantru ori în poarta lui Ioan Crişan. Acum rămâne de văzut dacă norocul va fi de partea celor de la Atletico, la tragerea la sorţi, sperând, de ce nu, la calificarea în semifinale.

Autovip era să dea lovitura

Euro Glia Nuşfalău – Autovip 8 – 5 (5 – 3)

Au marcat: Adrian Fărcaş (3), Lakatos Karoly (2), Gabor Gabor, Orban Robert şi Ioan Sârbe (autogol), respectiv Adrian Gheţe (3), Paul Remeş şi Codruţ Ardelean

Euro Glia: Ciprian Petran – Alexandru Duca, Kallai Geza, Garbacz Szilard, Lakatos Karoly, Gabor Gabor, Ciprian Roja, Orban Robert, Adrian Fărcaş, Ciprian Iepure şi Silviu Crişan. Delegat: Osz Andrei

Autovip: Ioan Sârbe – Paul Blaga, Cosmin Bregea, Adrian Bregea, Paul Remeş, Adrian Gheţe, Codruţ Ardelean şi Marius Şireag. Delegat: Ioan Chi

Au arbitrat: Gheorghe Ciule şi Robert Goie

Jucătorul meciului: Codruţ Ardelean

Meciul despre care mulţi spuneau că se va termina cu un scor fluviu în favoarea celor de la Nuşfalău, a început furtunos, însă cu Autovip în rol principal. Echipa ce activează în Liga a IV-a, a condus cu 2 – 0 după doar cinci minute de joc, după golurile marcate de Gheţe şi Remeş. Experienţa şi-a spus cuvântul până la urmă, iar Euro Glia a revenit la conducere până la pauză. A doua repriză Autovip a replicat puternic, iar Euro Glia nu s-a putut desprinde la patru goluri pentru a evita manşa retur. Calificarea se joacă azi de la ora 19.00.