Doru Sabau evita infrangerea Bobotei

Gloria Bobota – AS Venus Maeriste 2 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Szanto Andras (‘30) si Doru Sabau (‘90+3), respectiv Dobrai Tibor (‘ 50) si Calin Balota (‘55)

Gloria Bobota: Felician Sabo – Vasile Ardelean, Marius Chereches, Mihai Sabau, Szanto Andras, Doru Sabau, Szabo Robert, Dan Dunca, Nicolae Stana, Vasile Marcus si Razvan Bologa. Rezerve: Vasile Campan – Alexandru Bologa, Cristian Moale, Vasile Muste si Kocsis Tibor. Antrenor: Szanto Andras

Venus Maeriste: Emil Lucaciu – Vasile Breazdau, Marcel Ghiurutan, Dobrai Tibor, Florin Breazdau, Gheorghe Sabo, Adrian Popa, Ioan Varga, Marius Pacurar, Sorin Gal si Calin Balota. Rezerva: Adrian Breazdau – Constantin Agrijan, Ioan Crisan, Ioan Andor si Artur Ciontos. Antrenor: Vasile Balas

Cartonase galbene: Szabo R. (‘49), respectiv M. Pacurar (‘19), A. Popa (‘55), M. Ghiurutan (‘65), V. Breazdau (‘78), F. Breazdau (‘89 si 90+3). Cartonas rosu: F. Breazdau (‘90+3)

Jucatorul meciului: NICOLAE STANA (Gloria Bobota)

Au arbitrat: la centru: Tunyogi Ferencz (Zalau); asistenti: Cristian Stegerean (Zalau) si Raluca Barjac (Pausa). Observator AJF: Zoltan Ardelean (Zalau)

Venus Maeriste a profitat din plin de desfiintarea Gloriei Meseseni, asigurandu-si serviciile catorva jucatori importanti, cum ar fi Dobrai Tibor, Constantin Agrijan si Artur Ciontos. De cealalta parte, Gloria Bobota mizeaza in continuare pe jucatori din propria comuna, care de multe ori au dat o replica pe masura “granzilor”. Insa transferurile de marca sunt cele ale lui Szanto Andras si Nicolae Stana, veniti de la Favorit Crasna. Tinand cont de aspiratiile ambelor grupari, punctele puse in joc aveau sa fie extrem de disputate. De la bun inceput, cele doua formatii au jucat in viteza, iar prima ocazie mare de gol a apartinut lui Szanto Andras, care a tintit bara transversala. In minutul 30, jucatorul venit de la Favorit Crasna nu a mai ratat tinta, invingandu-l pe Emil Lucaciu dupa o lovitura libera de la 18m. Oaspetii s-au rezumat in continuare doar la faza defensiva, replicand prin cateva contraatacuri razlete. Nemultumiti de rezultat, vizitatorii au inceput bine repriza secunda, insa s-au lovit si de dorinta gazdelor de a-si mari avantajul de pe tabela. Astfel, cele doua formatii au inceput in tromba, iar in minutul 50, scorul a devenit 1 – 1, dupa ce fundasul Dobrai Tibor a expediat un sut bomba de la 30m, care s-a dus direct sub bara. Venus Maeriste a profitat de acest avantaj moral, iar in minutul 55 a mai inscris o data, prin Calin Balota. Din acel minut, bobotanii s-au aruncat in atac si au irosit ocazii dupa ocazii, ratand si o lovitura de la 11m, parata, mai bine zis, de Emil Lucaciu. Totusi, apararea Venusului nu a putut rezista presiunii, astfel ca in minutele de prelungire a venit si egalarea. In fata atacurilor in valuri, fundasii formatiei din Maeriste au facut pasul inapoi, aparandu-se in suprafata de pedeapsa. Apoi, in urma unui duel in careu, “centralul” Tunyogi Ferencz a indicat din nou punctul cu var, iar Doru Sabau nu a mai ratat de aceasta data. Meciul s-a incheiat la egalitate, insa remiza nu a ajutat pe nimeni.    Observator AJF: Zoltan ARDELEAN