Patru ani fara victorie directa, pe teren propriu

Au marcat: Ovidiu Moldovan (‘8), respectiv Costel Chira (‘19 si 49)

Rapid: Ionut Chechedi – Raul Cheta, Andrei Puscas, Marius Muresan, Sorin Farcas, Alexandru Teglas, Marius Haiduc, Vasile Maghiar, Romulus Gherman, Adrian Farcas (cpt) si Ovidiu Moldovan. Rezerve: Ciprian Petran – Claudiu David, Adrian Dolha si Nagy Robert. Antrenor: Ioan Fabian

Dumbrava: Liviu Bot – Mircea Breban, Gheorghe Miclea, Ionut Garbouan, Alin Mierea, Vasile Fazacas (cpt.), Mihai Breban, Ioan Sas, Isai Fazacas, Costel Chira si Mihai Muresan. Rezerve: Vlad Ilies, Adrian Pop, Ionel Pascuta, Aurel Pintican, Florin Miclea. Manager: Aurel Pintican

Jucatorul meciului: COSTEL CHIRA (Dumbrava)

Cartonase galbene: I. Chechedi (‘18), respectiv I. Garbouan (‘41) si C. Chira (‘84)

Au arbitrat: la centru: Paul Unimatan; asistenti: Daniel Porumb si Robert Chis-Ciure (toti din Zalau). Observator AJF: Dorin Barbu (Zalau)

De fiecare data, meciurile dintre cele doua formatii au fost adevarate derbyuri. Gruparea de pe Somes sufera de complexul Dumbrava, mai ales ca de patru ani, rapidistii nu s-au impus pe teren propriu in fata echipei din comuna Balan. Partida a fost placuta, cu un joc darz, jucatorii ambelor formatii luptand aprig pentru fiecare balon. In cele din urma, victoria a apartinut echipei de pe Valea Almasului, gratiei experientei superioare, pentru ca, nu trebuie sa uitam faptul ca jibouanii au avut in lot doar patru jucatori peste 20 de ani! Prima ocazie de gol a apartinut oaspetilor, in minutul 7, Costel Chira tintind transversala cu un sut puternic de la 25m. Replica gazdelor nu a intarziat sa vina, astfel ca dupa doar doua minute, portarul Liviu Bot a respins cu dificultate in corner sutul lui Adrian Farcas. Dupa aceste doua ocazii, partida s-a mai linistit, lupta dandu-se undeva la mijlocul terenului. Totusi, in minutul 19, Dumbrava a deschis scorul prin Costel Chira, care a transformat impecabil o lovitura libera de la marginea careului mare. Din acel moment, vizitatorii au preluat initiativa, profitand de caderea de moral a tinerilor jucatori jibouani. In minutul 25, scorul putea deveni 0 – 2, insa aparatorii Rapidului au respins de pe linia portii o minge trimisa din apropiere de Isai Fazacas. Contrar cursului jocului, gazdele au restabilit egalitatea prin Ovidiu Moldovan, care a reluat splendid din vole o centrare venita de pe partea dreapta, tocmai de la Adrian Farcas. Astfel, la pauza, scorul a redevenit egal, insa ambele echipe isi doreau victoria. Imediat dupa reluarea jocului, mai exact in minutul 49, Dumbrava Galgau a intrat din nou in avantaj, dupa reusita aceluiasi Costel Chira, care a profitat de luftul unui fundas jibouan si a marcat din apropiere, spre satisfactia managerului Aurel Pintican. In minutul 55, scorul putea deveni 1 – 3, dar Mihai Muresan, nu l-a putut invinge pe Ionut Chechedi, desi scapase singur cu goalkeeperul rapidist. Timpul se scurgea, iar vizitatorii erau tot in avantaj. Adrian Farcas si compania au presat din ce in ce mai mult, dominand teritorial, dar fara claritate pe faza de atac. Cu toate acestea, in minutul 75, Marius Haiduc a centrat foarte bine de pe partea stanga, insa Vasile Maghiar a preferat sa loveasca defectuos balonul cu capul, in locul unei preluari si a unui sut. In minutele 83 si 90, interventiile inspirate ale portarului Ciprian Petran, imprumutat de la Somesul Ileanda si introdus intre buturi pe parcurs, au facut ca oaspetii sa nu-si mareasca avantajul. Observator AJF: Dorin BARBU