Victorie şi la Cluj-Napoca

Şi meciul contra Viitorului era unul dificil, deoarece pentru clujence era ultima şansă de a mai spera într-o eventuală calificare la turneul semifinal. Însă hanmdbalistele pregătite de Dan Pavel şi Elena Tadici au condus ostilităţile din primul până în ultimul minut. Probleme au apărut doar în minutul 42, când Roxana Rob a văzut cartonaşul roşu. A urmat apoi un recul în jocul zălăuancelor, iar în minutul 50 gazdele s-au apropiat la două goluri (22 – 24). În doar patru jucătoare de câmp, CSS Zalău a reuşit să marcheze, prin Alexandra Lazăr. A fost momentul psihologic al partidei, deoarece fetele noastre şi-au căpătat încrederea în propriile forţe şi s-au impus, în cele din urmă, continuând să fie liderul Seriei F. Următorul meci pentru gruparea de la poalele Meseşului este programat abia pe data de 2 martie, când se va duela pe teren propriu cu Extrem Baia Mare.

CSS Viitorul Cluj-Napoca – CSS Zalău 26 – 30 (12 – 15)

CSS Zalău: Adina Mureşan, Alexandra Costa – Roxana Rob (11), Andrada Pop (9), Raluca Nicolae (3), Maura Roşan (2), Claudia Iacob (2), Beatrice Sima (1), Alexandra Lazăr (1), Ramona Bilaniuc (1), Carla Varga, Amalia Ilieş şi Mădălina Onicaş. Antrenori: Dan Pavel şi Elena Tadici

CS Transilvania Târgu Mureş s-a retras din campionat

Rezultate înregistrate în etapa de la finele săptămânii trecute: CSS 2 Baia Mare – LPS Bistriţa 47 – 38 (24 – 16); CSS Viitorul Cluj-Napoca – CSS Zalău 26 – 30 (12 – 15)

Etapa a XI-a se va disputa pe data de 2 martie, după următorul program: SC Mureşul Târgu Mureş – LPS Bistriţa; CSS Viitorul Cluj-Napoca – CSS 2 Baia Mare; CSS Zalău – Extrem Baia Mare