Claudiu Chis il imita pe Zapata

FC Zalau – LPS Cluj 2 – 2 (0 – 1)

Au marcat pentru FC Zalau: Vasian Victor si Razvan Nicorici

FC Zalau: Claudiu Chis – Stefan Nicoara, Cristian Mocean, Razvan Nicorici, Marius Rus, Cristian Surducan, Vlad Lung, Ionut Petrean, Cosmin Simion, Bogdan Ember, si Paul Chis. Au mai jucat: Rares Nicoara – Victor Vasian, Gabriel Tiriac si Sergiu Pop. Antrenor: Dan Lucaciu

Zalauanii priveau cu multa incredere partida de duminica trecuta, mai ales ca jocul a functionat de minune pe teren Unirii Dej, in etapa precedenta. Desi antrenorul Dan Lucaciu a avut la dispozitie formula standard, incluzandu-i aici si pe juniorii de la echipa mare, in teren lucrurile au fost destul de echilibrate. Cu cateva minute inainte de finalul primei parti, Claudiu Chis a primit un gol demn de cascadorii rasului, imitandu-l pe Zapata in meciul de la Tiraspol. Egalitatea s-a refacut in repriza a doua, cand Victor Vasian a inscris cu o frumoasa lovitura de cap. Din pacate, forma proasta a portarului nostru a continuat, acesta iesind neinspirat in afara careului, iar atacantul clujean a trimis pe langa el pentru 1 – 2. Pentru a preveni o cadere totala a fostului titular din poarta echipei mari, Dan Lucaciu l-a aruncat in lupta pe Rares Nicoara. Ai nostri s-au vazut nevoiti pentru a doua oara sa alerge dupa egalare, lucru reusit de fundasul Razvan Nicorici. Pana la final insa, Paul Chis si compania nu au mai reusit sa strapunga defensuiva adversa, astfel ca partida s-a incheiat la egalitate. “Am jucat destul de bine si ne-am creat bune oportunitati de a inscrie. Din pacate, Claudiu Chis traverseaza o forma nefasta. El vine dupa o accidentrare, dar este afectat si de faptul ca nu mai prinde lotul echipei mari. Sper sa-si revina destul de repede”, ne-a marturisit antrenorul Dan Lucaciu