FC Zalău, de neoprit!                 Remat Zalău a câştigat eventul în România!


Caută articole

Filtrează articole


Ediţia tipărită

ed_azi.jpg

Bancuri - Divertisment

FOTBAL

LIGA a II-a

23.01.2011 - 20:47

Lovitura de teatru la Simleu Silvaniei. FC Silvania îsi anunta revenirea!

Lovitura de teatru la Simleu Silvaniei. FC Silvania îsi anunta revenirea!

Un nou capitol important al telenovelei petrecute sub Magura se consuma zilele acestea. Dupa ce a anuntat ca nu se mai poate mentine în Liga a II-a, FC Silvania a revenit asupra deciziei! Vineri seara, presedintele Ioan Gurzau a anuntat ca echipa îsi continua parcursul în esalonul secund. Sigur, întrebarea care ridica este cu ce fonduri, mai ales ca finantatorul Mitica Ardelean a anuntat ca îsi retrage sprijinul financiar, situatie în care nici Primaria nu mai este dispusa sa participe la finantare. Raspunsul ni l-a dat chiar presedintele Silvaniei.

 

"Pâna la începerea campionatului, ne vom autofinanta, din banii pe care trebuie sa-i încasam de pe urma transferurilor efectuate în ultima perioada. Pe parcurs, sper sa-i congingem si pe ceilalti finantatori ca pozitia ocupata în clasament este un accident, iar FC Silvania poate mult mai mult. Multi suporteri ne-au contactat deja, anuntând ca vor face coleta, la fel ca la UTA, pentru salvarea echipei. Transportul va fi asigurat de firmele lui Teodor Pop si Gavril Biris, iar cazarea si masa vor fi suportate de un alt finantator, care si-a confirmat atasamentul fata de club", a explicat Gurzau.

 

Desi este o grupare modesta si nu are un centru de copii si juniori, FC Silvania a reusit transferuri însemnate dupa promovarea în Liga a II-a. Chiar zilele acestea, în conturile clubului trebuie sa intre sume consistente, cu care simleuanii spera sa-si rezolve problemele financiare. Astfel, este asteptata o suma de bani de la Luceafarul Oradea, ca urmare a cedarii celor cinci jucatori importanti (n.r. Bogdan Miron, Dumitru Muntean, Sebastian Ianc, Schwarzkopf Istvan si Cristian Andor),  o restanta de 300 milioane lei vechi de la Pandurii Târgu Jiu, de pe urma transferului lui Brata, dar si aproximativ 300 milioane lei de la FCM Târgu Mures, ce reprezinta prima transa a transferului lui Petcut. La aceste sume s-ar putea adauga "euroii" veniti de la granzii capitalei, este vorba despre Dinamo - pentru transferul lui Raul Crisan, si de la Steaua - sub forma unei îndemnizatii de solidaritate pentru formarea lui Florin Gardos. Nu a fost luata în calcul suma de 25.000 de euro, pe care Pandurii trebuie sa o plateasca în contul ultimei transe pentru transferul lui Brata, deoarece banii vor fi directionati catre Gloria Bistrita, în contul datoriei create de Somesul Satu Mare.

Reunirea lotului este prevazuta pentru marti, de la ora 15.00, cu exact o saptamâna mai târziu decât fusese planificata initial.


Vizualizari: 2642


Printeaza Trimite pe messenger
Comentarii
Sportul Sălăjean îşi rezervă dreptul de a modera comentariile
Nume:*
Email:
Comentariu:*
Introduceti textul din imagine:*captcha image

Clasamente

LIGA A III-A, SERIA A 6-A
1Corona 2010 Brasov52
2Olimpia Satu Mare49
3Universitatea II Cluj40
4Unirea Tarlungeni38
5Unirea Floresti35
6FCM Avantul Reghin35
7SESO Campia Turzii34
8Unirea Ungheni34
9FC ZALĂU33
10Sanatatea Cluj-Napoca29
11CFR II Cluj26
12Unirea Dej26
13Vointa Livezile23
14CS Zlatna17
15FCM II Targu Mures15
16Gloria II Bistrita13
anterior alte clasamente urmator

Vremea (Meteo)

Newsletter