FC Zalău şi-a surclasat adversara din ultimul amical al iernii

„Alb-albaştrii” s-au impus la o diferenţă de cinci goluri în faţa celor de la Atletic Olimpia Gherla, într-un meci disputat la Iclod, în judeţul Cluj

Cu mai puţin de o săptămână rămasă până la duelul cu FC Hermannstadt din prima etapă a returului din Liga a III-a, FC Zalău şi-a încheiat partidele de verificare cu un amical disputat în judeţul Cluj, împotriva celor de la Atletic Olimpia Gherla.

Cele două formaţii s-au duelat şi în urmă cu trei săptămâni, scorul fiind egal atunci, 2 – 2, după o “dublă” reuşită de Florin Istrate. De această dată, datele problemei au stat altfel, iar “alb-albaştrii” au reuşit să se impună într-o manieră destul de categorică.

Gruparea antrenată de Constantin Olariu şi Cristian Oros a reuşit să deschidă scorul în minutul 23, după reuşita lui Cristian Tăbîrţă, iar până la pauză, zălăuanii şi-au dublat avantajul, după ce au beneficiat de un autogol al formaţiei clujene.

Repriza secundă a fost una a premierelor, astfel că, Radu Ungurianu, jucător adus în această iarnă de la UTA Arad, “a spart gheaţa” şi a izbutit primul gol în tricoul “alb-albastru” şi a majorat diferenţa de pe tabelă, în minutul 52, pentru ca 13 minute mai târziu, Ionuţ Å¢îrlea să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor.

Până la final şi mijlocaşul Lucian Todea, venit şi el în această iarnă a reuşit să înscrie primul său gol pentru FC Zalău şi a închis tabela. Astfel, formaţia condusă de Ioan Morar se impune fără probleme în ultimul amical al iernii şi priveşte cu încredere meciul de vineri, 4 martie, împotriva celor de la FC Hermannstat.

Să spunem că la meciul zălăuanilor împotriva liderului Seriei a V-a din Liga a III-a de pe Stadionul Municipal Zalău, intrarea va fi liberă, iar conducerea clublui aşteaptă suporterii să vină în număr cât mai mare la stadion.

FC Zalau – Atletic Olimpia Gherla 5 – 0 (2 – 0)