VOLEI

DIVIZIA A2

16.02.2017 - 08:49

Claudiu Iov şi Flaviu Bălean, remarcaţi în jocul ca Aradul

Cei doi tineri din lotul celor de la Volei Club Zalău au făcut numai puţin de 36 de puncte în ultima partidă de pe teren propriu din acest retur al Diviziei A2

Intrând foarte promiţător şi hotărât în meci, Zalăul a arătat chiar din primele minute că tratează foarte serios această partidă, conducând chiar din primele minute. Având mare încredere în sine şi publicul în spate, sălăjenii au dominat primul set, conducând şi detaşându-se pas cu pas în faţa oaspeţilor, primul set terminându-se la o diferenţă de 10 puncte (scor 25 - 15).

Al doilea set a început exact cum s-a terminat primul, cu Volei Club Zalău în atac, dominând şi mai mult începutul setului conducând cu 5-0. Antrenorul echipei arădene a încercat să schimbe faţa jocului echipei sale prin a cere time-out, dar Zalăul arată cel mai bun joc al său, nedând şanse adversarilor, în mijlocul setului deja se desprind la 9 puncte diferenţă (16-7), având toată partida şi victoria în mână. Setul al doilea se termină la scor mare pentru echipa din Zalău, de data asta cu o diferenţă de 15 puncte (25 - 10)!

Cu un joc spectaculos făcut de ambele echipe în primele seturi, actul al treilea promitea a fi mai strâns după primul aspect, dar cu un joc colectiv foarte bun şi - cu un Claudiu Iov într-o formă de zile mari -  Zalăul începe să se desprindă brusc, conducând cu 8-2. Cu un joc modest făcut în continuare de oaspeţi în setul al treilea, amfitrionii câştigă fără nici cea mai mică emoţie cu 25 la 11 în faţa echipei Pro Volei Arad. Astfel, cu un joc “la înălţime”,  Gabi Terheş şi compania bifează cea de a doua victorie consecutivă din acest an.

Volei Club Zalău mulţumeşte şi aplaudă spectatorii aflaţi în tribunele Sălii Sporturilor, iar jucătorii au mers acasă cu un moral foarte ridicat, păstrând astfel şanse matematice pentru locul 4 .           SUR Tamas

ACS Volei Club Zalău  - CS ProVolei Arad 3- 0  (15, 10, 11)