Concurs de ratari de la 7m!

Dintre echipele gazduite in acest sezon de Sala Sporturilor din Zalau, HC Dunarea Braila a fost, de departe, cel mai incomod adversar si a aratat cel mai mult handbal, astffel ca fetele noastre s-au bucurat frenetic dupa un egal smuls in extremis. In aceste conditii, era greu de crezut ca Adriana Holhos si compania vor putea impiedica HC Dunarea, chiar la Braila. Suprinzator, insa, elevele lui Tadici si Radulescu au inceput curajos partida de pe malul Dunarii, conducand cu 5 – 3, in minutul 8! A urmat, insa, o perioada de seceta pana la pauza, timp in care am mai consemnat o singura reusita, in minutul 12. In acest timp, brailencele s-au desprins la 14 – 6, rezolvand ecuatia invingatoarei inca din prima repriza.

Din pacate, degringolada a continuat in tabara noastra si dupa pauza, astfel ca elevele Alexandrinei Soare au fost vioara intai. HC Zalau s-a intrecut, insa la capitolul ratari, ba chiar a inregistrat un record negativ la aruncarile de la 7m, ratand nu mai putin de 7 astfel de executii, prin Adriana Holhos, Roxana Rob, Andrada Trif sau Crina Ailincai!? Cea mai mare diferenta de goluri s-a inregistrat in minutele 33 (17 – 6), si 40 (19 – 8), cand HC Dunarea a avut un avans de 11 goluri. Gazdele s-au remarcat si la capitolul duritati, primind o multime de eliminari de 2 minute, ba chiar si doua cartonase rosii, la Irina Tomuleanu si Manuela Radulescu.       Calin ONICAS

In etapa a XX-a a Ligii Nationale, programata duminica, s-au inregistrat rezultatele: CSM Cetate Devatrans – “U” Jolidon Cluj 29 – 29 (17 – 12)!; HCM Roman – Universitatea Resita 33 – 22 (14 – 8); Tomis Constanta – Otelul Galati 29 – 26 (18 – 16); HC Dunarea Braila – HC Zalau 26 – 18 (14 – 6); Rulmentul Brasov – Rapid CFR Bucuresti 28 – 35 (15 – 17); HCM Buzau – HCM Baia Mare 23 – 24 (12 – 11); Stiinta Bacau – Oltchim 22 – 45 (12 – 20) – s-a disputat in devans

In ultima partida a etapei a XIX-a, Oltchim – HC Dunarea Braila 39 – 24 (20 – 14)

*Echipe penalizate cu un punct, pentru nerespectarea cerintelor de varsta

Etapa a XXI-a a Ligii Nationale feminine se va disputa abia sambata, 10 aprilie, dupa programul: Tomis Constanta – CSM Cetate Devatrans (in tur 29 – 30); Otelul Galati – HCM Roman (23 – 30); Universitatea Resita – HCM Buzau (21 – 22); HCM Stiinta Baia Mare – Rulmentul Brasov (38 – 29); Rapid CFR Bucuresti – Dunarea Braila (24 – 40); HC Zalau – Stiinta Bacau (30 – 25); Oltchim Rm. Valcea – “U” Jolidon Cluj (33 – 27)