VOLEI

DIVIZIA A2

12.12.2016 - 19:18

Volei Club Zalău a smuls un set pe terenul liderului

Într-un meci care a contat pentru etapa IX-a a Diviziei A2, gruparea condusă de Gabriel Terheş a reuşit să îi fure un set grupării CSS 2 Baia Mare, chiar în propriul lor fief

Voleibaliştii antrenaţi de Gabriel Terheş au început cu stângul returul Diviziei A2. Astfel, gruparea de sub Meseş a pierdut pe teren propriu în faţa celor de la CSM Câmpia Turzii.

Totuşi, pentru gruparea zălăuană, a mai urmat un meci greu şi în cea de-a doua etapă. Ovidiu Teuşan şi compania au făcut deplasarea la Baia Mare pentru meciul cu CSS 2, nimeni alta, decât formaţia de pe primul loc.

Totuşi, având în vedere că CSS CNE Lapi Dej a stat, Volei Club Zalău spera la un joc bun, iar cu ajutorul unei victorii de trei puncte, sălăjenii urcau pe locul patru în clasament. A fost greu însă cu formaţia din judeţul Maramureş, iar în primul set, gruparea de sub Meseş nu a avut nicio şansă şi a pierdut categoric, scor 25 – 13. Nici în actul secund, nu a fost mai bine, astfel că zălăuanii au pierdut din nou categoric, 25 – 10.

În setul trei, Volei Club Zalău şi-a mai revenit şi chiar a reuşit să se impună, scor 25 – 15. Din păcate pentru sălăjeni, a fost doar un foc de paie, iar în următorul act, CSS 2 Baia Mare şi-a adjudecat victoria după ce a trecut cu 25 la 19 de zălăuani.

Să spunem că deşi a pierdut, formaţia zălăuană a rămas în continuare pe locul 5, deoarece CS ProVolei Arad a pierdut şi ea confruntarea de pe terenul celor de la CSU Vest Timişoara.

Mai multe, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercrui, 14 decembrie.

CSS 2 Baia Mare – Volei Club Zalău 3 – 1 (13, 10, -15, 19)

Vizualizari: 1224Autor: Cristian Moldovan