Feminin

Încă o victorie pentru Navobi Iaşi. REZULTATELE SUPERLIGII şi CLASAMENTUL

După ce în etapa precedentă, gruparea antrenată de Adrian Ambrosie a reuşit să se impună în faţa “lanternei roşii”, iată că forma bună continuă şi după succesul din această rundă, echipa moldoveană urcă pe locul secund în clasament

Într-un duel care se anunţa destul de disproporţionat, având în vedere că Navobi Iaşi este o echipă neînvinsă, iar adversara din această etapă era codaşa Superligii, gruparea moldoveană a făcut legea pe teren. Astfel, cu patru ocazii în primele trei minute, moldovencele nici nu aveau cum să nu puncteze. Prin urmare, din cauza unei erori ale portarului băimărean, care la o centrare a scăpat mingea din mâine, iar Teodora Plăcintă a fost “pe fază” şi a deschis scorul. Jocul a continuat în acelaşi ritm, iar Vasilica Nadeja şi compania au mai punctat de trei ori până la pauză. După o repriză friguroasă şi ploioasă, fetele au revenit de la cabine, însă cele 4 grade din Iaşi au contribuit la evoluţia fotbalistelor. Totuşi, îngheţate de frigul de afară, dar şi de faptul că erau conduse cu 4 – 0, Diana Pop şi compania nu au avut nicio replică, ba mai mult, au mai încasat trei goluri. După acest succes, elevele lui Adrian Ambrosie urcă până pe locul secund.

Tinerele jucătoare ale Realului din Craiova impresionează de la meci la meci. Sigur, în etapa precedentă, a pierdut la limită la CSŞ Târgovişte, dar fetele antrenate de Sorin Pătraşcu au fost mereu aproape de adversar. În această rundă, Alina Peşu şi compania s-au descurcat admirabil în faţa unei formaţii arţăgoase. Deşi avantajul minim pe care îl avea Real Craiova la pauză era destul de periculos, după revenirea de la cabine, oltencele au mai punctat de două ori şi astfel şi-au securizat a treia victorie în cinci etape.

O premieră a avut loc şi în judeţul Bistriţa, acolo unde Heniu Prundu Bârgăului a reuşit să obţină prima victorie din acest sezon, şi nu orice victorie, ci una la o diferenţă considerabilă. Astfel, Dinescu şi compania a făcut instrucţie cu formaţia “Fair Play” Bucureşti. Meicul este aproape fără istoric, deoarece, elevele lui Călin Svoboda au marcat pe bandă rulantă.

Navobi Iaşi – Independenţa Baia Mare 7 – 0 (4 – 0)

Au marcat: Teodora Plăcintă (min.3), Nadeja Vasilica (17), Loredana Nica (24, 42 şi 69), Nadeja Colesnicenco (66), Anca Nina (77 – pen.)