BOX

Pugiliştii de la CSM Zalău au fost la înălţime

Competiţiile oficiale din 2010 s-au încheiat, dar cele amicale, de pregătire şi verificare sunt în toi. Astfel, la finele săptămânii trecute, la Baia Mare, s-a derulat o nouă ediţie a Memorialului “Angelco Srbovan”. Competiţia a fost extrem de populată, însumând nu mai puţin de 110 sportivi. Acest lucru i-a forţat pe organizatori să organizeze două gale, una vineri şi alta sâmbătă. CSM Zalău a participat cu 9 sportivi, dintre care 8 au urcat pe podium. Singurul care nu a trecut de primul tur a fost Bogdan Trif. În rest, ceilalalţi, în frunte cu Adrian Popuţea, au făcut senzaţie, demonstrând că Zalăul deţine o adevărată şcoală de box, care, an de an are rezultate dintre cele mai bune. “A fost un concurs reuşit pentru sportivii noştri. Păcat de Bogdan Trif, care nu a reuşit să urce şi el pe podium. În rest, ceilalţi s-au descurcat foarte bine, dovedind că sunt bine pregătiţi”, ne-a mărturisit maestrul Ioan Dragoş.

În acest weekend, pugiliştii zălăuani vor intra în ring la Câmpia Turzii, acolo unde va avea loc o altă competiţie amicală. CSM Zalău va participa cu patru sportivi. Apoi, în calendarul boxului sălăjean va urma mult aşteptata Cupă “Meseşul”. Aceasta va avea loc în perioada 17 – 18 decembrie, iar la start se vor alinia boxeri din toată ţară şi chiar din străinătate. Anul competiţional se va încheia cu gala de la Oradea, la care CSM Zalău va participa de asemenea.     Ciprian PETRAN