DIVERSE

Portugalia este noua regină a Europei

În finala cu Franţa, lusitanii s-au impus la limită, printr-un gol marcat de Eder, în a doua repriză de prelungiri

La cum a început Portugalia meciurile din grupă, puţină lume credea că naţionala lui Fernando Santos va reuşi să ajungă în fazele finale, dar mai ales să câştige Campionatul European.

Naţionala lusitană s-a chinuit în faza grupelor, unde nu a câştigat niciun meci, dar nu a nici pierdut, astfel că a obţinut trei remize, cu Islanda, Austria şi Ungaria.

Portugalia a trecut în fazele superioare ale competiţiei de pe locul 3 din grupă, iar în optimi a dat peste Croaţia, în faţa căreia nu a strălucit, dar s-a impus la limită, printr-un gol marcat în prelungiri.

Şi în sferturi, lusitanii au avut parte şi de puţin noroc, astfel că au câştigat în faţa Poloniei la loviturile de departajare.

Prima victorie în timpul regulamentar la Euro a fost obţinută în semifinale, în faţa naţionalei din Å¢ara Galilor, pe care portughezii au învins-o cu 2 – 0.

În schimb, adversara din finala, ţara gazdă – Franţa a avut un parcurs mult mai spectaculos şi în grupe a câştigat cu România şi Albania, după care şi-a permis şi o remiză cu Elveţia.

În optimi, francezii au eliminat Irlanda, cu scorul de 2 – 1, după care în sferturi au marcat de cinci ori în poarta celor de la Islanda.

Marea lovitură a fost dată în semifinale, unde Franţa a eliminat-o pe Campioana Mondială – Germania.

În finală însă, lupta a fost echilibrată, chiar dacă încă din prima parte a reprizei, Cristiano Ronaldo s-a accidentat, iar starul Portugaliei nu a mai putut continua. În prima oră de joc, ocaziile mari au lipsit, dar cea mai mare şansă de gol au avut-o francezii, prin Griezmann, care a trimis balonul cu o lovitură de cap, dar care a trecut milimetric peste poartă.

Pe final şi portughezii au avut două mari ocazii prin Nani şi Quaresma, în timp ce Rui Patricio a intervenit a treia oară salvator în faţa lui Sissoko.

Finala se putea închide la faza în care Gignac a trimis în bara din dreapta lui Rui Patricio, dar s-a intrat în prelungiri, unde spre surprindere, portughezii au fost cei care au atacat şi au avut cele mai multe realizări. Mai întâi Quaresma a echilibrat raportul barelor (107), după care, două minute mai târziu, Eder a stins lumina pe ”Stade de France” şi a marcat golul victoriei.

Era minutul 109, dar Franţa n-a avut deloc forţa de a reveni în meci, astfel că Portugalia a câştigat pe merit finala lui Euro 2016, ceea ce a însemnat o premieră pentru naţionala antrenată de Fernando Santos.