FC Zalău, de neoprit!                 Remat Zalău a câştigat eventul în România!


Caută articole

Filtrează articole


Ediţia tipărită

ed_azi.jpg

Bancuri - Divertisment

FOTBAL

LIGA a II-a

06.12.2010 - 14:46

„Jean Pădureanu a îmbătrânit şi începe să uite”

„Jean Pădureanu a îmbătrânit şi începe să uite”

Aurel Buzaş face noi mărturisiri importante, în privinţa litigiului dintre Someşul Satu Mare şi Gloria Bistriţa, şi declară că bistriţenii aveau de plătit o sumă mult mai mare către Someşul, este vorba despre aproximativ 45.000 de euro, pe care au făcut-o uitată!


 Iată că încep să iasă la iveală noi aspecte legate de litigiul pe care Someşul Satu Mare l-a avut cu Gloria Bistriţa şi s-a soldat cu neprogramarea în campionat a Silvaniei Şimleu. După ce a recunoscut că Someşul trebuia să plătească Gloriei 25.000 de euro, în contul transferului lui Sălăgean, fostul preşedinte al grupării sătmărene face o declaraţie şoc. „Gloria avea o datorie şi mai mare faţă de Someşul, dar Jean Pădureanu a îmbătrânit şi începe să uite”, a menţionat Aurel Buzaş.


La fel ca în cazul lui Sălăgean, şi aici e vorba tot despre un fotbalist. Dorin Ţuţuraş, acum în vârstă de 28 de ani, a evoluat la Someşul, după care a trecut la Gloria Bistriţa. În contractul său figura o clauză conform căreia bistriţenii erau obligaţi să cedeze Someşului un procent de 50% din viitoarele tranzacţii. Ţuţuraş a fost transferat la CFR Cluj, dar şi la o echipă de primă ligă din Israel, fără ca Gloria să plătească sătmărenilor cota-parte după încasarea banilor din cele două transferuri.


„Din transferurile lui Ţuţuraş la CFR şi în Israel, Gloria a încasat vreo 90.000 de euro, astfel că nouă ne-ar fi revenit 45.000, pe care nu i-am văzut niciodată. Adevărul că nici ei nu ne-au dat banii, dar nici noi nu i-am solicitat, deoarece aveam o colaborare bună cu Gloria. Nea Jean Pădureanu a îmbătrânit şi începe să uite. Eu am crezut că cele două datorii se compensează. Poate că de aceea nouă nu ne-a spus nimic de datoria pentru Sălăjean, iar când a văzut că am dat echipa la Şimleu, s-a gândit să scoată banii de acolo”, ne-a declarat Aurel Buzaş.

Fostul preşedinte al Someşului spune că tranzacţiile cu Ţuţuraş au avut loc până în anul 2005, dar că la acea vreme nu a făcut niciun demers oficial pentru recuperarea celor 45.000 de euro de la Gloria Bistriţa. „Eu cu Ioan Horoba ţineam legătura la Bistriţa. Abia când a apărut problema cu Sălăgean, prin 2008, am făcut o sesizare către Federaţie, dar fără rost, deoarece ni s-a spus că trebuia depus un memoriu în urmă cu câţiva ani, când au avut loc transferurile la CFR şi în Israel”, povesteşe Buzaş.


Vizualizari: 2403


Printeaza Trimite pe messenger
Comentarii
Sportul Sălăjean îşi rezervă dreptul de a modera comentariile
Nume:*
Email:
Comentariu:*
Introduceti textul din imagine:*captcha image

Nume:

gica/girbou/mioveni - 09.01.2011 - 17:35

Si acum, ce vreai, nea Jane, sa iei de L Simleu Bani? Saui este o caterinca a presedintelui de la Simleu, un oarecare Gurzau. Mai bine iesi si spune: SIMLEUL NU ESTE DATOR LA BISTRITA

Clasamente

LIGA A III-A, SERIA A 6-A
1Corona 2010 Brasov52
2Olimpia Satu Mare49
3Universitatea II Cluj40
4Unirea Tarlungeni38
5Unirea Floresti35
6FCM Avantul Reghin35
7SESO Campia Turzii34
8Unirea Ungheni34
9FC ZALĂU33
10Sanatatea Cluj-Napoca29
11CFR II Cluj26
12Unirea Dej26
13Vointa Livezile23
14CS Zlatna17
15FCM II Targu Mures15
16Gloria II Bistrita13
anterior alte clasamente urmator

Vremea (Meteo)

Newsletter