ATLETISM

Alina Paşca a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Cupa UNIRII

Competiţia organizată la finele săptămânii trecute, la Alba Iulia, a fost cea care a încheiat, practic, sezonul 2010. LPS “Avram Iancu” a participat cu 15 sportivi, însă doar trei dintre ei s-au clasat pe podium sau aproape de el. Trebuie să spunem că la start s-au aliniat aproximativ 400 de sportivi din Cluj-Napoca, Mediaş, Sibiu, Blaj şi Zalău. Cel mai notabil rezultat îi aparţine Alinei Paşca, cea care s-a clasat pe locul I la Copile 1, Ioana Cozma a terminat întrecerea pe locul II, la Copile 2, iar Rareş Nisipeanu a fost aproape de a urca şi el pe podium, terminând cursa pe locul IV la Copii 2.

“Nu am avut obiective pentru această competiţie. A fost mai mult o întrecere amicală, care a pus, practic, punct acestui sezon”, ne-a mărturisit antrenorul Mirel Seişanu. Cu toate acestea, pregătirea nu se va întrerupe, ci va continua până în preajma vacanţei. Imediat după Sărbătorile de Iarnă, antrenamentele se vor relua, deoarece în lunile februarie şi martie vor avea loc concursurile de sală.                                                                                                   Ciprian PETRAN