ALTE SPORTURI

Paul Rusu a intrat in posesia medaliei de bronz

Ultima competiţie oficială din 2010 a adus încă o medalie pentru luptele libere sălăjene. În cadrul Cupei României, derulate weekendul trecut, la Târgovişte, CSM Zalău a participat cu cinci sportivi, este vorba despre Paul Rusu, Horaţiu Boşca, Sergiu Mureşan, Bogdan Stanciu şi Alexandru Lupşa (dublă legitimare CSM Zalău – CSS Deva). Cea mai bună comportare a avut-o Paul Rusu, la categoria 55 kg, care a intrat în posesia medaliei de bronz. Elevul lui Ciprian Stanciu a fost la un pas de a intra în marea finală, însă a fost stopat de campionul naţional, David Dobre, de la CSS Jimbolia, sportiv care se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Reşiţa. Bogdan Stanciu a fost la un pas de a cuceri şi el o medalie, însă nu a ascultat indicaţiile antrenorului său în meciul cu Alfred Loba, un alt obişnuit al Centrului Olimpic. În aceste condiţii, Stanciu a terminat competiţia pe locul V. Pe aceeaşi poziţie s-a clasat şi Alexandru Lupşa, în timp ce Sergiu Mureşan s-a clasat pe locul VII, iar Horaţiu Boşca nu a ajuns în fazele superioare ale categoriei 74 kg, acolo unde au participat nu ma puţin de 26 de sportivi. “Puteam veni cu două medalii, deşi nu ne propusesem acest lucru. Dacă la <naţionale> nu s-a putut, iată că am reuşit la Cupa României. Sunt foarte fericit că am încheiat competiţiile oficiale cu încă o medalie, a şasea din acest an”, ne-a mărturisit antrenorul Ciprian Stanciu. La finele săptămânii, în luptă vor intra, cel mai probabil, şi sportivii născuţi în intervalul 1996 – 2000, care vor lua parte la o competiţie de verificare la Băile Herculane.