BOX

Bronz pentru Szabo Robert

Iaşiul a găzduit la finele săptămânii trecute Concursul Naţional de Tineret, competiţie la care a participat şi Szabo Robert. Pentru elevul lui Ioan Dragoş a fost prima întrecere la tineret, aceasta după ce, până în vară evoluase la juniori. În mod normal, pugilistul legitimat la CSM Zalău ar fi trebuit să boxeze în limitele categoriei 75 kg, la care cucerise titlul de campion naţional (juniori). Însă în urma operaţiei de apendicită suferită în urmă cu câteva luni, zălăuanul a slăbit, ajungând la 69 kg. Cu toate acestea, Szabo Robert s-a impus în primul tur în faţa unui sportiv de la Rapid Bucureşti, recunoscându-se învins în turul următor de către un pugilist dinamovist, mult mai experimentat.

“Nu a fost rău, însă mă aşteptam la mai mult. A fost primul lui turneu de tineret, dar putea obţine un rezultat şi mai bun”, ne-a mărturisit antrenorul Ioan Dragoş. Concursul de la Iaşi a fost ultimul de nivel naţional din acest an, urmând ca până la finele anului 2010 Baia Mare, Câmpia Turzii, Zalău şi Oradea să fie gazdele unor competiţii de verificare şi pregătire.     C.P.