CS Barcău Nuşfalău continuă să fie lider în Liga a IV-a. Analiza etapei a XII-a, rezultatele şi clasamentul

Formaţia condusă de Radu Mate are două puncte avans faţă de principalele trei urmăritoare, cu o etapă înaintea finalului de tur

Final de tur încins în Liga a IV-a Sălaj, campioana de toamnă urmând a se decide după ultima etapă de duminică. Deocamdată, pe primul loc a rămas CS Barcău Nuşfalău, după ce formaţia condusă de Radu Mate s-a impus în deplasarea de la Gloria Ban şi are în continuare avans de două puncte faţă de principalele urmăritoare.

Trei echipe sunt în continuare la egalitate de puncte, este vorba de Rapid Jibou, Unirea Mirşid şi Dumbrava Gâlgău.  Chiar dacă CS Crasna s-a deplasat pe Someş cu doar 9 jucători, formaţia jibouană a întâmpinat probleme în prima repriză, dar a reuşit să se desprindă decisiv în partea secundă şi a rămas pe locul secund.

O victorie şi mai clară a obţinut Unirea Mirşid, care a disput cu scorul de 5 – 0 pe teren propriu de CS Hida. În schimb, Dumbrava Gâlgău a avut o nouă partidă dificilă pe teren propriu cu AS Chieşd. Oaspeţii au deschis scorul în ultimul sfert de oră, dar Dumbrava a egalat dintr-un penalty transformat de Adrian Pop. În prelungiri, formaţia condusă de Aurel Pintican a obţinut victoria prin golul lui Gabriel Mărcean şi acum se pregăteşte pentru derby-ul finalului de tur cu CS Barcău Nuşfalău.

Şi Olimpic Bocşa a avut emoţii cu ”lanterna roşie”, astfel că Sportul Şimleu a condus cu 2 – 0 după 15 minute. Până la pauză, Olimpic a egalat, dar a avut în continuare dificultăţi, reuşind să marcheze golul victorie abia în prelungiri.

Silvania Cehu Silvaniei a făcut un nou pas greşit în lupta la titlu şi a remizat pe terenul celor de la Flacăra Halmăşd. În aceste condiţii, echipa antrenată de Adrian Deac este la patru puncte în spatele liderului şi şansele la primul loc s-au diminuat.

Gloria Bobota şi Benfica Ileanda au remizat la capătul unui meci fără goluri, însă rezultatul nu a mulţumit nicio tabără, având în vedere situaţia din clasament.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XII-a:

Gloria Ban – CS Barcău Nuşfalău      0 – 2 (0 – 2)
Au marcat: Vasile Ciorba (‘13) şi Lazăr Zoltan (‘31)

Rapid Jibou – CS Crasna   4 – 1 (1 – 1)!
Au marcat: Adrian Fărcaş (‘35 şi 55), Mihai Brînduşe (‘52) şi Romulus Gherman (‘78), respectiv Marius Mureşan (‘25 – aut.)

Olimpic Bocşa – Sportul Şimleu 4 – 3 (2 – 2)!
Au marcat: Claudiu Mărcuş (‘19), Uszkai Bela (‘32), Cosmin Pop (‘67) şi Florin Bone (‘90+1), respectiv Lazăr Istvan (‘3), Cătălin Bence (‘15) şi Marcel Cuc (‘86)

Dumbrava Gâlgău – AS Chieşd  2 – 1 (0 – 0)!
Au marcat: Adrian Călăcean (‘84 – 11 m) şi Gabriel Mărcean (90+1), respectiv Claudiu Bărnuţ (‘78)

Flacăra Halmăşd – Silvania Cehu Silvaniei  3 – 3 (1 – 2)
Au marcat: Milan Matura (‘1), Cosmin Savu (‘66 – din 11m) şi Ionuţ Moisi (‘68), respectiv Marcel Mureşan (‘24 şi 58) şi Elek Tamaş (‘34)

Unirea Mirşid – CS  Hida  5 – 0 (2 – 0)
Au marcat: Ionuţ Mureşan (‘12 şi 71) şi Ciprian Pavel (‘41, 76 şi 90+2)

Gloria Bobota – Benfica Ileanda 0 – 0