Rapidul turează motoarele

Rapid Jibou – AS Chieşd 7 – 2 (3 – 1)

Au marcat: Cristian Å¢urcaş (‘28), Ovidiu Moldovan (‘32 şi 59), Adrian Fărcaş (‘59 şi 90+1), Major Robert (‘64) şi Ciprian Roja (‘74), respectiv Marius Argyelan (‘24 şi 77)

Rapid: Ciprian Petran – Andrei Puşcaş, Cristian Å¢urcaş, Ionuţ Blaga, Alexandru Mureşan, Ciprian Roja, Marius Haiduc, Alexandru Turcu, Major Robert, Adrian Fărcaş (cpt.) şi Ovidiu Moldovan. Rezerve: Darius Opriş – Andrei Antal. Antrenor: Ioan Fabian

AS Chieşd: Gabriel Chiş – Ovidiu Cătană (cpt.), Cătălin Marian, Mihai Gui, Claudiu Bărnuţiu, Ciprian Bărnuţiu, Adrian Bojan, Daniel Puşcaş, Marius Argyelan, Dragoş Ionescu şi Dorel Covaciu. Rezerve: Paul Cârstean, Ionuţ Puşcaşiu şi Emil Solovăstru. Antrenor: Emil Solovăstru

Cartonaşe galbene: Cr. Å¢urcaş (‘62) şi C. Roja (‘89), respectiv M. Gui (‘67) şi C. Bărnuţiu (‘84)

Jucătorul meciului: ADRIAN FÄ‚RCAŞ

Au arbitrat: la centru: Robert Chiş-Ciure (Zalău); asistenţi: Ionuţ Costinaş (Zalău) şi Talida Lucaciu (Cluj-Napoca). Observator AJF: Ezechil Romitan (Zalău)

Tânăra echipă a Chieşdului s-a deplasat cu gânduri mari la Jibou, încurajată oarecum de rezultatele ei pozitive, dar şi de parcursul mai greoi al Rapidului. Ritmul a fost unul ridicat încă din primele minute, când s-a jucat care pe care. Rapidul a impresionat prin combinaţii spectaculoase, dar şi prin ratări pe măsură, în timp ce AS Chieşd a dat răspunsul prin câteva contraatacuri tăioase. Dar a şi ratat incredibil două situaţii de singur cu portarul, în minutele 17 şi 21. Însă tocmai după o astfel de acţiune au înscris prin Marius Argyelan, care s-a folosit de mână, lucru nesesizat de brigada de arbitri. Sportiv, jucătorul Chieşdului şi-a recunoscut greşeala în faţa jibouanilor, dar tabela indica 0 – 1. Acest lucru nu a convenit Rapidului, care prin combinaţii inteligente, conduse de dispecerul Ciprian Roja şi mai ales de Adrian Fărcaş, s-a năpustit în atac, şi-a creat o sumedenie de ocazii, care s-au concretizat prin golurile înscrise de Cristian Å¢urcaş, Ovidiu Moldovan şi Adrian Fărcaş. Scorul putea lua proporţii, dar goalkeeperul echipei din Chieşd s-a evidenţiat prin câteva parade de efect. Repriza a doua a început cu o dominare accentuată a Rapidului, care era hotărâtă să facă scor. Elevii lui Ioan Fabian au combinat cu dezinvoltură şi au dat naştere unor acţiuni foarte frumoase şi plăcute ochiului. În minutul 59, Cristian Å¢urcaş l-a servit excelent pe Adrian Fărcaş, care a înscris cu un şut imparabil. Dorinţa de a realiza un scor cât mai mare, i-a făcut pe jibouani să neglijeze apărarea, lucru ce era să-i coste în câteva rânduri. Ovidiu Cătană, căpitanul oaspeţilor, a pornit o cursă de la jumătatea terenului, apărarea grupării de pe Someş a asistat, parcă, hipnotizată la această fază, şi numai intervenţia miraculoasă a lui Ciprian Petran i-a scăpat de un gol ca şi făcut. În minutul 63, s-a petrecut o fază identică. Ciprian Bărnuţiu a preluat mingea de la mijlocul terenului, apărarea Rapidului s-a oprit, Marius Argyelan a scăpat singur şi a pătruns în careu, a şutat, dar goalkeeperul Petran a salvat incredibil de două ori în aceeaşi fază. Gazdele s-au trezit la realitate şi au pus stăpânire pe joc, iar Major Robert a înscris spectaculos, în minutul 64. Vizitatorii au redus din diferenţă la capătul unui contraatac purtat în mare viteză. Marius Argyelan a scăpat din nou singur spre poartă şi a înscris cu un şut imparabil. Meciul s-a încheiat cu o acţiune de toată frumuseţea. Ovidiu Moldovan a trimis o pasă printre la Adrian Fărcaş, care îl învinge pe Gabriel Chiş cu un şut sec. Chiar dacă diferenţa de scor a fost una mare, AS Chieşd a demonstrat că are o echipă bună, care ar putea creşte în joc şi ar putea obţine rezultate bune, asta dacă ar avea câţiva jucători cu experienţă în compartimentele cheie. Însă un lucru este cert. Tinerii din comuna Chieşd practică un fotbal plăcut. Observator AJF: Ezechil Romitan