Victorie facilă pentru HC Zalău în faţa nou-promovatei Măgura Cisnădie

Echipa antrenată de Gheorghe Tadici a reuşit a patra victorie din acest sezon, la finalul unui joc pe care l-a dominat în totalitate, câştigând la o diferenţă de şapte goluri

Într-o partidă din etapa a VII-a din Liga Naţională, Sala Sporturilor din Zalău a găzduit meciul dintre HC Zalău şi Măgura Cisnădie. Încă din startul partidei, Claudia Constantinescu şi compania au fost "vioara întâi" şi au dominat de la început şi până la final. După două eşecuri consecutive, în faţa titratelor CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, sălăjencele şi-au revenit şi au acumulat 12 puncte înainte ca Liga Naţională să intre într-o scurtă vacanţă. Ce-i drept, acesta era şi obiectivul oficialilor Zalăului care vroiau 12 puncte din cele şapte meciuri.

HC Zalău a început ca "din puşcă" meciul, şi după primele 4 minute, tabela indica 3 – 0 pentru echipa gadză prin reuşitele Claudiei Constantinescu şi Georgiana Bazon. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a început să îşi facă jocul şi înect-încet avansul de pe tabelă a crescut (6 – 3). Gruparea oaspete nu s-a lăsat cu una cu doua, şi s-a apropiat de gazde (6 – 5), dar Claudia Constantinescu a mărit avantajul (7 – 5) în minutul 11. Până la finele primei reprize, HC Zalău şi-a făcut jocul, iar la pauză s-a dus la vestiare cu un avans de şapte goluri (20 – 13).

Începutul reprizei secunde a fost unul în care ambele formaţii au reuşit să puncteze, dar parcă HC Zalău a fost mai prezentă în joc, iar în minutul 42, tabela indica 24 – 17 în favoarea gazdelor. Patru minute mai târziu, echipa antrenată de Alexandru Weber a reuşit să se apropie la cinci goluri (25 – 20), însă sălăjencele au apăsat piciorul pe acceleraţie şi s-au dus iar la şapte goluri avans (28 – 21). În final, Claudia Constantinescu şi colegele au ieşit învingătoare, după un meci controlat în totalitate.

Pentru HC Zalău urmează confruntarea cu Alba Sebeş, dar abia în 17 octombrie, deoarece Liga Naţională intră într-o scurtă vacanţă.

HC Zalău – Măgura Cisnădie 32 – 25 (20 – 13)

HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Diana Diaconu, Adina Mureşan – Claudia Constantinescu -14, Andrada Trif – 4, Georgiana Bazon – 3, Diana Puiu – 3,  Larisa Tamaş – 2,  Roxana Rob – 2, Valentina Bardac – 2,  Sabine Klimek – 1, Teodora Bloj – 1, Adina Cârligeanu, Andrada Pop, Florina Å¢urcaş şi Anca Onicaş. Antrenori: Gheorghe Tadici (principal) şi Elena Tadici (secund)

Măgura Cisnădie: Viorica Şuba – Andreea Predoi, Roxana Gatzel – 11, Cristina Ciplea – 3, Carmen Veşca – 3,  Irina Lăzărin – 3, Ştefana Florea – 2, Mihaela Stănciulescu – 2,  Natasa Krnic – 1, Ioana Mahoilă, Maria Popescu, Adriana Cheiaru şi Sitenko Jana. Antrenor: Alexandru Weber