ATLETISM

Din trei medalii obţinute de sălăjeni, doar una ajunge la Zalău

Sâmbăta trecută, la Băile Felix s-a derulat o nouă ediţie a Cammpionatului Naţional de Cros. Dintre grupările sălăjene, doar CSM Zalău a avut ca obiectiv obţinerea unor medalii. Gruparea de la poalele Meseşului a fost reprezentat de trei sportive, este vorba despre Paula Todoran, Nicoleta Petrescu (dublă legitimare CSM Zalău – CS Rapid Bucureşti) şi Alina Niţuleasa, care au avut de străbătut o distanţă de 8km. Dintre acestea, doar Paula Todoran (foto) şi-a atins ţinta, adjudecându-şi medalia de argint, în timp ce Nicoleta Petrescu s-a clasat pe locul VI, iar Alina Niţuleasa pe locul IX. Podiumul a fost închis de o altă sălăjeancă, este vorba despre Simona Maxim, care însă reprezintă CSU Galaţi. O clasare pe podium se dorea şi în proba pe echipe, dar cea de-a patra sportivă necesară pentru o astfel de întrecere nu a mai sosit. Astfel, gruparea de la poalele Meseşului a ratat şansa de a dobândi încă o medalie.

O medalie a obţinut şi Răzvan Pop, fostul elev al lui Teodor Bidian, care actualmente reprezintă CSM Cluj-Napoca. Acesta a luat startul în cursa destinată juniorilor I (6.5 km) şi a trecut linia de sosire al treilea. Tot în această probă au mai participat şase sportivi de la LPS “Avram Iancu” Zalău şi unul de la CSS Zalău, care au avut însă rezultate modeste. Cea mai bună clasare din rândul atleţilor de la LPS “Avram Iancu” a fost a lui Sergiu Fărcaş (LPS “Avram Iancu”), care s-a clasat pe locul XIV. În rest, Cătălin Fărcaş s-a situat pe poziţia 44, Lucian Olar a terminat cursa pe locul 46, Cristian Şomai trei poziţii mai jos, Andrei Raţ pe locul 52, iar Daniel Mureşan pe locul 66. CSS Zalău a fost reprezentat de Dan Mirşidan, dar elevul lui Radu Rus a terminat cursa pe locul 31. La feminin (4 km), Ioana Dan (CSS Zalău) s-a clasat a XIV-a, iar Adriana Turan (LPS “Avram Iancu”) abia pe 37. La această competiţie ar fi trebuit să ia parte şi Monel Sabou, dar acesta a absentat din cauza unei răceli severe.                                       Ciprian PETRAN