A vândut meciul?

Flacăra Halmăşd – Meseşul Treznea 6 – 4 (2 – 2)!

Au marcat: Claudiu Rus (‘9), Aurelian Ghile (‘26 – aut.), Tudor Ulmeanu (‘72), Alin Puşcaş (‘76), Emil Borz (‘90+2 – 11m) şi Marius Bădăcian (‘90+4), respectiv Ionuţ Jeler (‘10 şi 46), Toth Karoly (‘27) şi Ionuţ Pop (‘59)

Flacăra: Emil Lucaciu – Alin Puşcaş, Claudiu Rusu, Ioan Borciu, Flaviu Furic, Marius Tarce, Adrian Dregan (cpt.), Adrian Farkaş, Nicolae Hosu, Emil Borz şi Tudor Ulmeanu. Rezerve: Nagy Tamas – Marius Bădăcean, Ionuţ Lupo, Cristian Medeşan, Sorin Dregan şi Gavril Puşcaş. Antrenor: Gavril Puşcas

Meseşul: Florin Sestraş – Beko Gabor, Florin Vaşvari, Aurelian Ghile, Mihai Bolboacă, Marcel Mureşan, Mihai Gaidoş (cpt.), Ionuţ Pop, Toth Karoly, Ionuţ Iacob şi Ionuţ Jeler. Rezerve: Nicolae Micle, Răzvan Hendea, Gabriel Boita şi Nicolae Şandor. Antrenor: Nicu Şandor

Cartonaşe galbene: F. Furic (‘23), A. Farkaş (‘28), T. Ulmeanu (‘40), A. Dregan (‘82) şi I. Borciu (‘84), respectiv F. Vaşvari (‘90+2)

Jucătorul meciului: EMIL BORZ

Au arbitrat: la centru: Fabian Rus; asistenţi: Sergiu Corb şi Andrei Negritaş. Observator AJF: Vasile Stâncel (toţi din Zalău)

Jocul a fost aşteptat cu mult interes, dar a dezamăgit din punctul de vedere tehnico-tactic. Ceea ce ne-a mulţumit la capitolul spectacol este scorul şi evoluţia lui. Oaspeţii au început mai bine jocul. În minutul 4, Toth Karoly a executat o lovitură, Emil Lucaciu a respins până la Mihai Bolboacă, care a trimis peste poartă. Un minut mai târziu, a fost rândul lui Tudor Ulmeanu să-şi încerce norocul, tot dintr-o lovitură liberă, însă mingea nu şi-a atins ţinta. A venit rândul lui Ionuţ Jeler să apară la finalizare, dar fără efect pe tabelă. În minutul 9, am asistat la deschiderea scorului. După o lovitură de la circa 60 – 65m , care nu anunţa nimic, executată direct spre poartă, vântul şi portarul de ocazie – Florin Sestraş – au contribuit la primul gol al partidei. Avantajul gazdelor a durat doar un minut, deoarece Jeler a restabilit egalitatea, după ce portarul Emil Lucaciu s-a opus în primă instanţă şutului lui Toth Karoly. Sestraş a fost la un pas de a o comite, degajând puternic în spatele lui Ulmeanu, dar mingea a tecut puţin pe lângă bară! Flacăra s-a desprins în minutul 26, când Ulmeanu a trimis o pasă excelentă în adâncime, iar Aurelian Ghile, presat de Adrian Dregan, şi-a introdus balonul în propria poartă. Bucuria a durat iarăşi doar un minut, deoarece Jeler a fost faultat în careu, iar Toth Karoly a transformat impecabil. La prima fază din repriza a doua, Meseşul a surprins apărarea gazdelor, care a ieşit greşit la ofsaid, iar Jeler şi-a adus echipa în avantaj. În minutele 51 şi 55, amfitrionii au avut două ocazii mari de gol, ratate cu seninătate. Cum ocaziile se răzbună, Ionuţ Pop a marcat pentru 2 – 4, cu un şut frumos la colţul lung, lăsându-l fără replică pe Emil Lucaciu. Scorul putea lua proporţii în minutul 68, dar şutul lui Toth Karoly a întâlnit bara. Gazdele şi-au revenit din şoc în minutul 72, când Tudor Ulmeanu s-a descurcat foarte bine în careul advers şi a punctat cu un şut la colţul lung. Cu aproape un sfert de oră înainte de final, Florin Sestraş a gafat, dându-i posibilitatea lui Alin Puşcaş să egaleze! În minutul 90, Sestraş a parat lovitura de cap a lui Adi Dregan. “Centralul” Fabian Rus a indicat patru minute de prelungiri, iar, imediat, Florin Vaşvari a faultat în propriul careu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu precizie de Emil Borz. Diferenţa a crescut în ultimele secunde, când Tudor Ulmeanu a câştigat mingea în careul advers şi i-a pasat lui Bădăcean, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Aurel Petrean era negru de furie, pentru faptul că unul dintre jucători nu şi-ar fi apărat corect şansele şi ar fi primit o mică atenţie în schimb. Oficialii Meseşului nu au dorit să dea numele jucătorului, precizând însă că acesta va fi exclus din lot.