Gloria egalează în prelungiri

Gloria Bobota – CS Barcău Nuşfalău 3 – 3 (1 – 1)

Au marcat: Alexandru Duca (‘34 -aut.), Alt Zsombor (‘51 – aut.) şi Cosmin Savu (‘90+3), respectiv Alt Zsombor (‘9), Silviu Crişan (‘57) şi Gabor Gabor (‘70)

Gloria: Vasile Câmpan – Vasile Ardelean, Szanto Andras, Vasile Mărcuş (cpt.), Nicolae Stana, Doru Sabău, Marian Adam, Daniel Dunca, Kocsis Tibor, Alin Văscan şi Cosmin Savu. Rezerve: Uszkai Bella, Vasile Muste, Marius Gorgan, Ciprian Muste şi Sorin Gârz. Antrenor: Szanto Andras

Barcău: Furu Laszlo – Lakatos Alexandru (cpt.), Kallai Geza, Alexandru Duca, Alt Zsombor, Silviu Crişan, Ciprian Iepure, Gabor Gabor, Lakatos Karoly, Kallai Victor şi Orban Robert. Rezerve: Mihai Blidar – Roland Crişan, Cristian Sumălan şi Farnas Ferencz. Antrenor: Adrian Damian

Cartonaşe galbene: Ionel Savu (‘30), respectiv Alexandru Duca (‘46) şi S. Crişan (‘63)

Jucătorul meciului: COSMIN SAVU

Au arbitrat: la centru: Vasile Rodina (Zalău); asistenţi: Dan Mate (Zalău) şi Asztalos Lorincz (Deja). Observator AJF: Vincze Ioan (Jibou)

Schimbări masive de jucători se produc şi la CS Barcău Nuşfalău, care rodează fotbalişti tineri în vederea ediţiei viitoare de campionat, când doreşte să atace supremaţia, deoarece acest sezon este calamitat. Totuşi, echipa pregătită de Adrian Damian s-a deplasat la Bobota cu gânduri mari, însă şi gazdele aveau un moral excelent după victoria obţinută pe terenul Rapidului din Jibou. Într-o atmosferă de fair-play desărvârşit, o schimbare radicală la Bobota comparativ cu anii trecuţi, cele două formaţii au oferit un fotbal de calitate. Barcăul şi-a surprins adversara cu un joc în viteză, iar în minutul 9 a deschis scorul prin juniorul Alt Zsombor, care a punctat cu un şut de la aproape 50m. Bobotanii au încercat să echilibreze disputa şi chiar au reuşit acest lucru. Ba, mai mult, în minutul 34 au restabilit egalitatea prin autogolul lui Alexandru Duca.. Acesta avea să fie şi scorul pauzei, dar golurile nu s-au oprit aici. În minutul 51, gazdele au intrat în avantaj, graţie unui alt autogol, semnat de această dată de Alt Zsombor. Oficialii Barcăului au protestat, delegatul Osz Andrei sfârşind prin a fi eliminat din incinta terenului. La fel s-a întâlmplat şi cu Vass Geza, finanţatorul echipei Gloria, tot după unele proteste. După şase minute, scorul a devenit din nou egal, după o neînţelegere între portarul Vasile Câmpan şi Doru Sabău. Din acel moment, oaspeţii au preluat controlul partidei şi au mai marcat încă o dată, prin Gabor Gabor, care a fructificat o nouă eroare defensivă a Bobotei. Şi când ne aşteptam ca meciul să se încheie cu victoria vizitatorilor, în minutul 90+3, Cosmin Savu a marcat pentru 3 – 3, după o fază controversată, deoarece oficialii Nuşfalăului au susţinut că Farnas Ferencz nu ar fi comis fault în faza din care a pornit golul egalizator. Însă “centralul” Vasile Rodina nu a fost de acord. Trebuie să evidenţiem şi prestaţia excelentă a celor doi tuşieri, este vorba despre Dan Mate şi Asztalos Lorincz, care s-au achitat perfect de sarcini.