Kemer detonează bomba la Bocşa!

În decurs de numai un an, formaţia pregătită de Liviu Feraru a ajuns de la statutul de sparing-partner la cel de candidată la câştigarea Seriei Vest! Munca tehnicianului şimleuan, dar şi cele câteva achiziţii importante, au transformat Kemerul într-o nucă tare, lucru resimţit din plin şi de Olimpic Bocşa. În derbyul rundei, nou-venitul Adrian Gheţi a deschis scorul după doar trei minute de joc, dar Olimpic a egalat la capătul primului sfert de oră, prin Cosmin Pop. Echipa din Camăr nu a cedat ostilităţile şi a trecut din nou la conducere, după reuşita lui Pavel Nemeş. Scorul reprizei a fost realizat de Ciprian Bărnuţiu, cel care a restabilit egalitatea cu mai puţin de 10 minute înainte de pauză. După revenirea de la vestiare, tot oaspeţii au fost mai periculoşi în atac, iar Pavel Nemeş l-a învins pe portarul Ioan Barou, spre disperarea împătimiţilor fani bocşeni. Un moment psihologic a fost eliminarea colericului Adrian Gheţi, cel care a primit două cartonaşe galbene în decurs de numai două minute. Aflaţi în superioritate numerică, amfitrionii au alergat măcar după golul egalării, dar fără efect pe tabelă, astfel că Kemer Camăr a obţinut un succes important, care ţine gruparea susţinută de Szoboszloi Attila pe podium, asta în condiţiile în care are şi un meci mai puţin disputat!

Derbyul zonal, dintre Stejarul Sâg şi Gloria Ban, s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, care au avut în Marius Palce un adevărat “argint viu”. Practic, jucătorul-conducător al sâganilor a fost cel care a marcat toate golurile primului succes stagional. Trebuie spus că Gloria Ban a fost lipsită de aportul a nu mai puţin de opt jucători importanţi, astfel că preşedintele echipei – Costel Ardelean – a fost nevoit să improvizeze din plin. Ultimul fluier al arbitrului Cristian Stegerean a fost urmat de… repriza a III-a, în cadrul căreia componenţii celor două echipe au făcut analiza jocului la un mic şi-o bere.

Lider incontestabil al Seriei Vest – Silvania II Şimleu a obţinut o victorie destul de dificilă în faţa Unirii Hereclean. În ciuda scorului de forfeit, înregistrat la final pe tabelă, misiunea formaţiei conduse de Mugurel Lazoc nu a fost tocmai uşoară, iar motivul principal a fost acela că echipa nu a beneficiat de niciun jucător de la prima echipă. În aceste condiţii, Silvania II a deschis scorul abia cu câteva minute înainte de pauză, în urma unei lovituri de pedeapsă. Misiunea gazdelor a fost înlesnită de jucătorul Herecleanului – Florin Sabău, cel care a fost eliminat cu patru minute înainte de pauză, pentru bruscarea arbitrului Ionuţ Costinaş, într-un moment în care mingea era în afara jocului. După pauză, golgeterul Ionuţ Redeş a risipit emoţiile spectatorilor din Cehei, marcând pentru 2 – 0, pentru ca Vlad Balog să stabilească scorul final, cu 10 minute înaintea ultimului fluier al “centralului” zălăuan.

Partidă şi mai tensionată a avut loc la Măerişte, acolo unde golul a întârziat să apară, în ciuda eforturilor făcute de ambele formaţii, în special de Steaua Cosniciu, aflată în cursa de urmărire a Silvaniei II. Odată cu trecerea timpului, tensiunea a fost din ce în ce mai mare, iar totul a răbufnit cu şapte minute înainte de final, când echipa din Cosniciu a reuşit să marcheze, prin juniorul Gabriel Coman. Iniţial, “centralul” Cătălin Remeş a validat golul, deşi asistentul Nemeti Szabolcs era cu fanionul ridicat, semnalizând un ofsaid. Când mingea era deja la centru, iar Frăţia se pregătea să reia jocul, câţiva spectatori au protestat la decizia asistentului, care se pare că a fost şi lovit cu palma de o persoană. “Centralul” s-a îndreptat spre colegul său, a discutat puţin, după care a revenit asupra deciziei, anulând golul!? A fost rândul oaspeţilor să protesteze vehement, după care au urmat injurii şi ameninţări, soldate cu două cartonaşe roşii, pentru Egri Barna şi Kasa Eduard. Au intrat în teren rezerve, oficiali şi spectatori de la ambele echipe, iar spiritele au fost calmate cu greu, pentru disputarea ultimelor minute ale unui joc în care brigada de arbitri a reuşit să enerveze la culme ambele tabere.       C. ONICAŞ

Rezultatele şi marcatorii etapei a VI-a din Seria Vest:

Stejarul Sâg – Gloria Ban                                    3 – 2 (2 – 1)

Au marcat: Marius Palce (‘7, 18 şi 52), respectiv Florian Soponea (‘9) şi Costel Ardelean (‘78)

Frăţia Măerişte – Steaua Cosniciu                        0 – 0

Silvania II Şimleu – Unirea Hereclean       3 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Dan Chirilă (‘38 – 11m), Ionuţ Redeş (‘50) şi Vlad Balog (‘80).                                    Venus Borla a stat

Derbyul etapei:

Olimpic Bocşa – Kemer Camăr 2 – 3 (2 – 2)!

Au marcat: Cosmin Pop (‘15) şi Ciprian Bărnuţiu (‘36), respectiv Adrian Gheţi (‘3) şi Pavel Nemeş (‘21 şi 52)

Olimpic: Ioan Barou (cpt.) – Florin Cighi, Cosmin Pop, Dan Mărcuş, Rareş Bărnuţiu, Vasile Bărnuţiu, Cosmin Sabou, Florin Bone, Ciprian Bărnuţiu, Dumitru Bordaş şi Robert Niculăuţ. Rezerve: Alin Barou, Florin Oşan, Sergiu Hendea, Alexandru Mărcuş, Vlad Călăcean şi Bogdan Boldea. Delegat: Florin Cighi

Kemer: Cătălin Manole – Pavel Nemeş, Ardai Peter, Gabriel Puşcaş, Gabriel Megu, Horvat Iosif, Dănuţ Dragoş, Mark Budai, Andrei Ianoş (cpt.), Codruţ Puşcaş şi Adrian Gheţi. Rezerve: Balla Ferencz – Szoboszloi Gyorgy, Augustin Budai, Orban Zsolt, Szabo Richard şi George Scurt. Antrenor: Liviu Feraru

Cartonaşe galbene: S. Hendea (‘53) şi C. Bărnuţiu (‘75), respectiv G. Puşcaş (‘15), P. Nemeş (‘38) şi A. Gheţi (‘54 şi 56). Cartonaş roşu: A. Gheţi (‘56)

Au arbitrat: la centru: Bogdan Rada (Zalău); asistenţi: Alexandru Sabou şi Raul Panc (ambii din Zalău)