LIGA a IV-a

Arsenal Badon a dezarmat liderul Autovip!

Nu numai în eşaloanele superioare ale Campionatului Judeţean de minifotbal asistăm la răsturnări de situaţie, ci şi în Liga a IV-a. Astfel, la finele săptămânii trecute, Autovip a cedat fotoliul de lider, după ce a fost învinsă surprinzător de Arsenal Badon, echipă care creşte în joc de la etapă la etapă. E adevărat, Ioan Chiş şi compania au fost lipsiţi de aportul câtorva jucători de bază, dar trebuie remarcată dârzenia cu care au lupta pentru cele trei puncte Claudiu Mocuţ şi compania. De acest eşec a profitat AS Onix, care a dispus fără probleme de Christiana Lasergo, înlocuitoarea echipei Electric Casa – retrasă din campionat. Marcel Petrean a fost omul meciului, cu cele şapte goluri înscrise, iar rezultatul înscris la final pe tabela de marcaj face ca echipa Bazei Sportive Onix să preia şefia clasamentului.

Chiar dacă are în componenţă jucători formaţi la FC Zalău şi CS Viitorul Zalău, Simion Bărnuţiu nu reuşeşte să confirme. Şi în runda precedentă, Ciprian Pavel şi colegii săi au plătit tribut greşelilor defensive, cedând la un singur gol diferenţă în faţa echipei Queen Victory, care şi-a consolidat poziţia la mijlocul clasamentului. Eşecul înregistrat etapa trecută i-a trezit pe pompieri la realitate, chiar dacă Super Team a încercat să “fure” cele trei puncte puse în joc.

Surpriza a constituit-o victoria tinerei echipe Terra Kid, care a învins Mobila Kiraly Crasna, pretendentă la ocuparea unei poziţii pe podium. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, dar formaţia condusă de Remus Cliţan s-a desprins după pauză şi s-a impus cu un categoric 4 – 1. Bad Boys a făcut scor cu Exin Network Cable, care continuă să zacă pe ultimul loc, iar Vio’s Team a cunoscut în sfârşit gustul victoriei, după multe etape de pauză, un merit în acest sens avându-l Marius Tarţa, cu cele trei goluri ale sale.              Ciprian PETRAN

Rezultatele şi marcatorii etapei a XI-a:

AS Onix – E. C. Christiana Lasergo         16 – 4 (10 – 0)

Au marcat: Marcel Petrean (7), Lukacs Levente (3), Doru Matei (2), Cosmin Rad (2), Ioan Onicaş şi Nicolae Chiş-Ciure, respectiv Gabriel Iluţă (2), Cosmin Pop şi Cristian Bogdan

Arsenal Badon – Autovip                         8 – 4 (3 – 2)

Au marcat: Ovidiu Marian (2), Ioan Porumb (2), Claudiu Mocuţ (2) şi Ioan Stevar (2), respectiv Paul Remeş (3) şi Cosmin Bregea

Queen Victory – Simion Bărnuţiu            6 – 5 (3 – 1)

Au marcat: Vlad Rein (3), Andrei Kovacs, Rareş Oegar şi Adrian Pop, respectiv Ciprian Pavel (4) şi Ionuţ Terec

Focus Team – Super Team                     6 – 3 (3 – 1)

Au marcat: Cristian Ardelean (5) şi Lucian Å¢igle, respectiv Cosmin Băgărean (2) şi Marius Pop

Terra Kid – Mobila Kiraly Crasna 4 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Antonio Blaga (2), Paul Crişan şi Alin Pop, respectiv Ioan Sztan

Bad Boys – Exin Network Cable             12 – 2 (5 – 1)

Au marcat: Gligor Å¢urcaş (5), Lucian Terec (4), Călin Popiţan, Vasile Gorgan şi Dan Hendea, respectiv Rareş Gâlgău şi Ovidiu Benţe

Vio’s Team – Flash Boys Bocşa              4 – 3 (2 – 2)

Au marcat: Marius Tarţa (3) şi Vasile Rusu, respectiv Raul Bordaş (2) şi Antal Molnar