Venus Măerişte – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Călin Balotă (‘39 şi 76), respectiv Ionuţ Iuhas (‘69)

AS Venus: Adrian Breazdău – Vasile Breazdău, Sorin Gal, Marius Cherecheş, Marcel Ghiuruţan, Gheorghe Sabo, Ioan Crişan (cpt.), Călin Balotă, Marius Păcurar, Andrei Chiş şi Marius Micle. Rezerve: Ionuţ Pădurean – Adrian Busuioc, Adrian Popa, Marius Gal şi Radu Leitan. Antrenor: Ioan Breazdău

Silvania: Dan Antoce – Petrică Tămăşan, Adrian Deac, Zsigo Mihai, Halasz Csaba (cpt.), Călin Tătar, Raul Chende, Tiberiu Porumb, Doru Å¢iclea, Marius Zsigo şi Szoke Nagy Attila. Rezerve: Ionuţ Iuhas, Alin Ravas şi Călin Cheţe. Antrenor: Szoke-Nagy Attila

Cartonaşe galbene: Cherecheş (‘79), Balotă (‘85) şi Ghiuruţan (‘90+1), respectiv Szoke Nagy (‘60) şi Halasz (‘60)

Jucătorul meciului: CÄ‚LIN BALOTÄ‚

Au arbitrat: la centru: Bogdan Puşcaş; asistenţi: Andrei Filip şi Andrei Negritaş (toţi din Zalău). Observator AJF: Dinu Moldovan (Jibou)

Chiar dacă nu mai reprezintă de mult o forţă la nivelul campionatului judeţean, Venus Măerişte continuă să fie una dintre grupările incomode. Însă, în meciurile cu echipele din cea de-a doua jumătate a clasamentului, porneşte cu prima şansă. La fel s-a întâmplat şi duminică, când Venusul a primit vizita Silvaniei Ceu Silvaniei. Tânăra echipă pregătită de Szoke-Nagy Attila era şi ea în căutarea celui de-al teilea succes al stagiunii, însă el a fost adjudecat de echipa din Măerişte. După un joc destul de echilibrat, Venus a deschis scorul, prin Călin Balotă. Până la pauză, oaspeţii nu au fructificat ocaziile create, dar, în minutul 69, “rezerva” Ionuţ Iuhas a restabilit egalitatea. A urmat apoi iarăşi o perioadă echilibrată, cu un joc pe contre, care avea să dea roade în minutul 76, atunci când Călin Balotă a reuşit “dubla” pentru formaţia din Măerişte. Practic, acesta avea să fie şi golul victoriei, deoarece, în ciuda eforturilor făcute, jucătorii Silvaniei nu l-au mai putut învinge pe portarul Adrian Breazdău.                                      Ciprian PETRAN