La Gâlgău Almaşului meciul a durat doar 17 minute

Nu doar partida de la seniori a fost lipsită de peripeţii. Liderul Dumbrava a deschis scorul încă din minutul 14, prin Andrei Ianchiş. După doar trei minute, s-au produs evenimente regretabile. Flacăra a beneficiat de o lovitură liberă indirectă, iar un jucător al Halmăşdului a trimis mingea în poartă. Arbitrul Cătălin Roşu a anulat reuşita oaspeţilor, pe motiv că mingea nu ar fi atins niciun alt jucător. Iritaţi, juniorii de la Flacăra au contestat, iar unul dintre ei a adus injurii arbitrului, fiind eliminat. Replica a venit imediat, când acesta l-a lovit pe arbitru, determinându-l apoi să pună capăt întâlnirii, omologată, astfel cu 3 – 0. Vicecampioana AS Venus a cedat pe teren propriu in fata Silvaniei Cehu Silvaniei, acest rezultat fiind una dintre surprizele etapei. Inter Cizer a obţinut a doua victorie a sezonului, în faţa “lanternei roşii” – AS Chieşd. Artizanii succesului pentru puştii de la Viitorul ce reprezintă Interul au fost Mate Rudolf şi Călin Pop, ambii cu câte o dublă. Rapid Jibou a reuşit scorul campionatului, în faţa Gloriei Bobota, iar pe lista marcatorilor la echipa de pe malul Someşului au apărut nu mai puţin de şapte jucători! În fine, meciul de la Treznea a fost câştigat de Benfica, dar rezultatul a fost stabilit la Comisia de Disciplină.        C. O.

Rezultatele şi marcatorii etapei a VIII-a:

Venus Măerişte – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 4 (1 – 0)

Au marcat: Emanuel Morar (‘26), Claudiu Mitraşca (‘43) respectiv Costin Popiţiu, Dan Olar (‘46), Adrian Moldovan (‘49) şi Alin Ember (‘68)

Meseşul Treznea – Benfica Ileanda          0 – 3 (0 – 2)

Au marcat: Andrei Ciurar (12 şi 45) şi Liviu Seling (‘31)

Dumbrava Gâlgău – Flacăra Halmăşd       1 – 0     *3 – 0

A marcat: Andrei Ianchiş (‘14)

Rapid Jibou – Gloria Bobota                     9 – 1 (3 – 1)

Au marcat: David Romocea (‘22 şi 55), Mihai Ienciu (‘34), Alexandru Mureşan (‘35 şi 60), George Szabo (‘65), Szekely Ferencz (‘70), Gabriel Temeş (‘79) şi Cătălin Temeş (‘80), respectiv Iulian Nistor (‘25)

AS Chieşd – Inter Cizer                              2 – 5 (1 – 3)

Au marcat: Marius Pop (‘24) şi Daniel Lingurar (‘44), respectiv Călin Pop (‘51 şi 61), Mate Rudolf (‘21 şi 80+3) şi Gheorghe Criste (‘38)