CUPELE EUROPENE

17.04.2015 - 21:47

România U19 începe cu dreptul turneul de calificare la CE și învinge Slovacia

Fetele noastre luptă pentru calificarea la Campionatul European

România a început cu dreptul și s-a impus categoric în prima partidă cu Slovacia. Bianca Bazaliu și colegele au început în forță meciul, și chiar și la pauză, diferența pe tabelă era de trei puncte în favoarea României.

Partida s-a desfășurat la Roman, iar tricolorele s-au impus cu scorul de 27 - 21, acesta fiind și primul meci din grupa 3 preliminară a Campionatului European din 2015. Practic, echipa antrenată de Aurelian Roșca și Gavril Kozma s-a mobilizat și a făcut diferența în ultimul sfert de oră.

Sâmbătă, cu începere la ora 17.00, România se va lupta cu Serbia. Să nu uităm că echipa României a câștigat anul trecut titlul mondial la categoria Under 18.

România - Slovacia 27 - 21 (11 - 8)

România: Bianca Bazaliu 10, Alina Ilie — 6 goluri, Lorena Ostrase — 4, Alexandra Dindiligan — 3, Cristina Laslo — 2, Alexandra Badea — 1, Anca Polcoșer — 1

Slovacia: Tatiana Gajsdosikova — 4 goluri, Nikola Spanihelova — 3, Veronika Gajdosova — 3, Sona Simic — 3, Martina Blehova — 2, Jana Baratova — 2, Katalin Szabo — 2, Tatiana Sutranova — 2