Recolta Agrij a detonat bomba!

Surpriza rundei s-a consemnat la Ciumărna, acolo unde s-au întâlnit Largiana Românaşi şi Recolta Agrij, într-un veritabil derby zonal. După rezultatele bune din acest start de campionat, ne-am fi aşteptat la un nou succes al formaţiei conduse de Adrian Pop. Ei bine, nu a fost deloc aşa, deoarece Recolta a obţinut un succes mai puţin scontat, la o diferenţă d etrei goluri! Singura reuşită a primului mitan i-a aparţinut lui Lucian Goia, cel care a adus bucuria în tabăra Recoltei. Un moment important s-a petrecut la capătul primei ore de joc, atunci când “centralul” Cătălin Roşu l-a eliminat pe Tudor Å¢iriac, pentru cumul de cartonaşe galbene. În inferioritate numerică, gazdele nu au mai putut face faţă asalturilor venite dinspre ofensiva Agrijului, astfel că am asistat la un nou gol al oaspeţilor, după doar nouă minute. În prelungirile partidei, juniorul Dan Dida a stabilit scorul final, care duce gruparea condusă de primarul Pamfil Berar şi viceprimarul Iulian Vlaicu pe un nesperat, dar meritat, loc secund! În schimb, Unirea Sălăţig îşi continuă parcursul liniar fără greşeală din acest sezon, bifând a patra victorie. Deşi întâlneau o formaţia obişnuită anul trecut cu poziţiile codaşe, Nicuşor Chiş şi compania s-au întrebuinţat din plin, pentru a-şi apropia cele trei puncte puse în joc. Astfel, la capătul primei reprize, tabela era intactă. Mai mult, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, prin veteranul Constantin Agrijan, care trăieşte o a doua tinereţe la Gârcei. Unirea a simţit că-i alunecă pământul de sub picioare, dar nu a disperat şi a reluat atacurile la poarta apărată de Maior Otto, restabilind egalitatea prin golgeterul Darius Ungur. Emanuel Bota a adus Unirea în avantaj, iar Ungur şi-a făcut din nou datoria de “goleador”, cu aproximativ 10 minute înainte de final. A replicat şi Constantin Agrijan, dar era deja prea târziu pentru ca Olimpic să poată obţine măcar o remiză. Cam acelaşi scenariu s-a repetat şi la Tihău, acolo unde Balti Dob a avut un start de partidă mai bun, deschizând scorul încă din minutul 11, prin Vegh Oliver. Imediat, tânărul Alin Lazăr a egalat pentru gazde, dar gluma s-a îngroşat din nou, când Balogh Bella a adus din nou în avantaj echipa Dobei. AS Tihău s-a deşteptat rapid, iar Iulian Coste a restabilit egalitatea, pentru ca talentatul Ionuţ Badiu să ducă Tihăul în avantaj până la pauză. În repriza secundă, suspansul s-a menţinut până în minutul 76, când acelaşi Badiu a marcat pentru 4 – 2, asigurând formaţiei conduse de Florin Mitrea primul succes din acest sezon. Finalistă a fazei judeţene a Cupei României, Rabexim Almaşu nu se regăseşte nici acum în campionat, astfel că echipa primarului Eugen Uivari a înregistrat un nou eşec în propriul fief. E adevărat, de data aceasta, Rabexim a avut parte de un adversar puternic, este vorba despre câştigătoarea Seriei Vest. Formaţia din Almaşu a deschis rapid scorul, prin Alexandru Moldovan, dar Mihai Pop a egalat pentru Olimpia, după o lovitură de pedeapsă acordată de “centralul” Ionuţ Cosma. Până la pauză nu am mai consemnat nimic pe tabelă, dar aceasta s-a modificat din nou, imediat după reluare, când “căpitanul” Ionuţ Bora a adus formaţia din Rus în atac. Fratele mai mic al acestuia – Livius – a stabilit scorul final, cu un sfert de oră înainte de final, anunţând parcă revirimentul grupării de pe Valea Someşului, care a ajuns pe podium, după un start mai modest de sezon.             Călin ONICAŞ

Rezultatele şi marcatorii etapei a IV-a din Seria Est:

Rabexim Almaşu – Olimpia Rus                       1 – 3 (1 – 1)

Au marcat: Alexandru Moldovan (‘8), respectiv Mihai Pop (‘18 – din 11m), Ionuţ Bora (‘47) şi Livius Bora (‘76)

AS Tihău – Balti Dob Doba                               4 – 2 (3 – 2)

Au marcat: Alin Lazăr (‘15), Iulian Coste (‘36) şi Ionuţ Badiu (‘42 şi 76), respectiv Vegh Oliver (‘11) şi Balogh Bella (‘33)

Unirea Sălăţig – Olimpic Gârcei                         3 – 2 (0 – 0)

Au marcat: Darius Ungur (‘64 şi 79) şi Emanuel Bota (‘70), respectiv Constantin Agrijan (‘50 şi 82)

Derbyul etapei:

Largiana Românaşi – Recolta Agrij0 – 3 (0 – 1)!

Au marcat: Lucian Goia (‘25), Ciprian Recean (‘69) şi Dan Dida (‘90+1)

Largiana: Vlad Bălăjel – Daniel Borzan, Tudor Å¢iriac, Laviniu Blaga (cpt.), Sergiu Å¢iriac, Vasile Săuca, Andrei Adolean, Paul Todoran, Adrian Baidoc, Marian Radu şi Cosmin Fechete. Rezerve: Dan Ianchiş, Mihai Chichişan, Gabriel Pop, Claudiu Vlaicu, Alexandru Ciurbea şi Daniel Goste. Delegat: Adrian Pop

Recolta: Răzvan Baidoc – Vlad Niculăuţ, Alexandru Vlaicu, Păun Sălăjan, Marcu Moldovan, Cătălin Curea, Alexandru Stan, Lucian Goia, Dan Dida, Mihai Bobiş (cpt.) şi Ciprian Recean. Rezerve: Vlad Niculaş, Ioan Niculăuţ, Marcel Rezmiveş, Nicolae Å¢ap, Iulian Vlaicu şi Vlad Răcăşan. Delegat: Iulian Vlaicu

Cartonaş roşu: T. Å¢iriac (‘60)

Au arbitrat: la centru: Cătălin Roşu (Var); asistenţi: Pusok Ruben şi Darius Truţă (ambii din Zalău)