Liderul, surclasat la Cehei

Steaua trebuie să caute bine în arhive, pentru a mai găsi un eşec atât de drastic, precum cel înregistrat la Cehei. În faţa unei formaţii secunde a Silvaniei, întărită cu patru jucători de la prima echipă, Radu Chiorean şi compania nu au avut nicio şansă, astfel că gruparea de sub Măgură a fost vioara întâi. De altfel, toate cele patru golurile au fost marcate de jucători ce provin de la prima echipă, este vorba despre Andrei Puşcaş – care a realizat un hattrick, şi de juniorul Mihai Felecan. De eşecul Stelei a profitat Olimpic Bocşa, care a făcut scorul etapei şi a trecut în fotoliul de lider al Seriei Vest. Inimoşii susţinători ai bocşenilor îşi văd astfel visul împlinit, după ce au ratat titlul la mustaţă în ultimele două sezoane, când Olimpic s-a clasat tot pe locul secund. Sigur, până la final de sezon, lucrurile se mai pot schimba, mai ales că observăm o luptă dârză la vârf, între Olimpic Bocşa, Silvania II Şimleu şi Steaua Cosniciu, dar şi cu două revelaţii, este vorba despre Kemer Camăr şi Gloria Ban. Pentru Olimpic, Robert Niculăuţ a fost omul decisiv la Măerişte, acolo unde a marcat nu mai puţin de patru goluri.

O victorie categorică în deplasare a obţinut şi Gloria Ban. Aflată în căutarea rezultatelor de altădată, formaţia condusă de Costel Ardelean a reuşit să surclaseze Venusul, chiar la Borla. Sigur, a contat şi lipsa gemenilor Antal Barnabas şi Robert din formula de start a grupării conduse de Mate Gyula, dar nu putem minimaliza meritele Gloriei şi revenirea la forma iniţială a lui Ioan Magdaş, care a realizat “tripla”. Derbyul etapei s-a disputat la Sâg, acolo unde Kemer a reuşit să deschidă scorul după numai 4 minute, prin şimleuanul Lucian Feraru. Imediat, Marius Palce a restabilit egalitatea, dar formaţia vizitatoare nu a renunţat la luptă şi a trecut din nou în avantaj, la capătul primului sfert de oră de joc. Acelaşi Marius Palce a egalat din nou pentru sâgani, dar elevii lui Liviu Feraru au repetat isprava, trecând iarăşi la conducere! Cu două minute înainte de pauză, Florin Alexa a egalat la 3, printr-un gol ce avea să se dovedească a fi ultimul al meciului. Acesta, în ciuda faptului că încrâncenarea a crescut după pauză, când ambele formaţii au încercat să dea lovitura de graţie. Astfel, până la final am mai consemnat doar o eliminare a lui Ioan Å¢ârlea, pentru cumul de cartonaşe galbene, ambele primite chiar pe final de partidă.

Călin ONICAŞ

Rezultatele şi marcatorii etapei a IV-a din Seria Vest:

Silvania II Şimleu – Steaua Cosniciu               4 – 0 (3 – 0)!

Au marcat: Andrei Puşcaş (‘21, 26 şi 44) şi Mihai Felecan (‘78)

Frăţia Măerişte – Olimpic Bocşa                       0 – 8 (0 – 2)

Au marcat: Robert Niculăuţ (‘33 – 11m, 60, 81 şi 90), Dumitru Bordaş (‘37, 69 şi 72) şi Cosmin Sabău (‘50)

Venus Borla – Gloria Ban                                 0 – 5 (0 – 3)

Au marcat: Ioan Magdaş (‘2, 45 şi 83), Lucian Solomonean (‘38) şi Vlad Rein (‘72).                    Unirea Hereclean a stat

Derbyul etapei:

Stejarul Sâg – Kemer Camăr 3 – 3 (3 – 3)

Au marcat: Marius Palce (‘7 şi 34) şi Florin Alexa (‘43), respectiv Lucian Feraru (4), Anfrei Ianoş (‘15) şi Codruţ Puşcaş (‘39)

Stejarul: Tudor Puşcaş – Mircea Petricaş, Vlad Cămăran, Ioan Å¢ârlea (cpt.), Daniel Gui, Florin Puie, Ciprian Onica, Marius Palce, Radu Sabou, David Å¢ârlea şi Florin Alexa. Rezerve: Ovidiu Tomolea, Vlad Maxim şi Ovidiu Tuns. Delegat: Marius Palce

Kemer: Cătălin Manole – Lucian Feraru, Pavel Nemeş, Iosif Horvat, Augustin Budai, Mark Budai, Andrei Janos (cpt), Lucian Şanta, Codruţ Puşcaş, Dănuţ Dragoş şi Gabriel Megu. Rezerve: George Scurt, Szoboszloi Gyorgy, Romeo Horvat, Orban Zsolt, Cristian Venter şi Balla Ferenc. Antrenor: Liviu Feraru

Cartonaş roşu: Ioan Å¢ârlea (‘90+3)

Au arbitrat: la centru: Bogdan Rada (Zalău); asistenţi: Roxana Botiş şi Marius Peter (ambii din Zalău)