Flacăra Halmăşd, la un pas de podium

Flacăra Halmăşd – Benfica Ileanda 5 – 1 (2 – 1)

Au marcat: Emil Borz (‘22), Adrian Dregan (‘37 şi 80), Tudor Ulmeanu (‘78) şi Dumitru Moşincat (‘90+3), respectiv Florin Mateşan (‘13)

Flacăra: Nagy Tamas – Adrian Farkaş (‘84 Cosmin Bădăcean), Flavius Furic, Adrian Dregan, Claudiu Rus, Alin Puşcaş (‘76 Marius Tarcea), Nicolae Roşu, Ionuţ Cozac, Emil Borz (‘89 Florin Pop), Dumitru Moşincat şi Tudor Ulmeanu (‘80 Marius Bădăcean). Antrenor: Gavril Puşcas

Benfica: Daniel Fechete – Mihai Stână, Ionuţ Ilea, Robert Ciurar (‘79 Alexandru Cătuna), Cristian Rezmiveş (‘46 Ştefan Mehesz), Ionuţ Duma, Florin Mateşan, Horaţiu Vida (‘11 Marian Cărăbăţ), Viorel Mureşan, Lucian Ardelean şi Adrian Pop. Antrenor: Horaţiu Vida

Jucătorul meciului: FLORIN MATEŞAN

Cartonaşe galbene: D. Moşincat (‘65), respectiv I. Duma (‘42)

Au arbitrat: la centru: Robert Chiş-Ciure; asistenţi: Florin Ciobanu şi Andrei Negritaş. Observator AJF: Otto Anderco (toţi din Zalău)

Benfica era privită ca victimă sigură la Halmăşd, acolo unde Adrian Dregan şi compania au răpus chiar şi Someşul Someş Odorhei, una dintre echipele solide ale campionatului. Dar minutul 13 a fost cu ghinion pentru gazde, deoarece juniorul Florin Mateşan, trecut pe la Ardealul Cluj şi Someşul Ileanda, l-a învins pe portarul Nagy Tamas. A fost un semnal de alarmă pentru Flacăra, astfel că echipa a schimbat registrul tactic şi a devenind mai incisivă, iar rezultatul s-a văzut în minutul 22, când Emil Borz a restabilit egalitatea. Lucrurile păreau să reintre în normal, dar jucătorii pregătiţi de Horaţiu Vida şi-au respectat destul de bine sarcinile de joc, aglomerând zona centrală, în speranţa că vor opri acţiunile lui Tudor Ulmeanu. Dar l-au neglijat pe Adrian Dregan, care a marcat pentru 2 – 1, care, de altfel, a fost şi scorul pauzei. În repriza a doua, echipa din Ileanda a terminat benzina şi a periclitat din ce în ce mai rar poarta adversă, aceasta poate şi din cauza drumului lung pe care l-au străbătut. Flacăra a sesizat slăbiciunea vizitatorilor şi s-a desprins destul de târziu, graţie reuşitei lui Tudor Ulmeanu (foto). La două minute distanţă a venit cel de-al doilea gol al lui Adrian Dregan, iar în ultimele secvenţe ale partidei, Dumitru Moşincat a stabilit scorul final. Graţie acestui rezultat, gruparea din Halmăşd se apropie de podium, o adevărată performanţă, dacă ar fi să facem o comparaţie cu evoluţiile şi rezultatele din sezonul trecut.