Excursioniste

Handbalistele lui HC Zalău plecau cu optimism pentru “dubla” cu CSM Bucureşti şi CS Tomis Constanţa. Calificate în cupele europene  şi cu punctaj maxim după primele două runde, Georgiana Coadălată-Ciuciulete şi compania porneau ca favorite, cel puţin în partida cu nou-promovata din capitală. Sub privirile mai multor oficialităţi din lumea sportului, inclusiv a preşedintelui Comisiei de Arbitri, HC Zalău a jucat de la egal la egal cu CSM Bucureşti, în cea mai mare parte a timpului. Astfel, ambele echipe au condus pe tabela de marcaj, alternativ, dar la diferenţe minime. Dacă zălăuancele au fost în avantaj în primele 10 minute, bucureştencele au preluat conducerea în minutul 12, având cel mai mare avans de trei goluri, cu care, de altfel, s-a intrat şi la pauză (15 – 12). După revenirea de la vestiare, elevele lui Gheorghe Tadici au avut o perioadă foarte bună, de patru minute, în care a răsturnat situaţia de pe tabelă (15 – 17)! A fost momentul în care au intervenit câteva decizii dubioase ale arbitrilor, care au dictat trei eliminări de 2 minute în tabăra Zalăului, suficient pentru ca CSM Bucureşti să treacă în avantaj. Cu Alina Dobrin la pupitru, nou-promovata a preluat frâiele partidei, conducând până cu mai puţin de două minute înainte de final, când Czeczi a egalat la 25. Din păcate, fetele noastre s-au precipiat şi au mai încasat două goluri, astfel că am consemnat primul eşec stagional pentru HC Zalău.

CSM Bucureşti    – HC Zalău 27 – 25 (15 – 12)

HC Zalău: Mirela Nichita, Mihaela Cheţa – Alina Czeczi (8 goluri), Adriana Holhoş (6), Dana Băbeanu (3), Georgiana Ciuciulete (3), Daniela Molfea (3), Florina Ciobanu (1), Andrada Trif (1), Mariana Cristoaica, Ana Maria Şomoi, Crina Ailincăi şi Florina Å¢urcaş. Manager general: Gheorghe Tadici

Aproape un sfert de oră fără gol

Duminică dimineaţa, elevele lui Gheorghe Tadici aveau posibilitatea să se revanşeze la Medgidia, acolo unde au dat piept cu CS Tomis (n.r. la sala de la Constanţa se fac lucrări la suprafaţa de joc). Din păcate, HC Zalău a fost de nerecunoscut, făcând un meci execrabil. O singură dată s-au aflat sălăjencele în avantaj, chiar în primul minut, când Adriana Holhoş a deschis scorul. Fără achiziţii importante, constănţencele au preluat cârma jocului şi au dominat de o manieră categorică, astfel încât conduceau deja cu 10 – 3, după primul sfert de oră. Diferenţa a crescut, Tomis având avans de 10 goluri, cu 7 minute înainte de pauză (14 – 4), în condiţiile în care Zalăul nu a marcat deloc timp de 13 minute!? Spre final de repriză, fetele noastre s-au mai dezmeticit şi au mai redus din proporţiile scorului, intrând la vestiare cu un deficit de cinci goluri. Istoria s-a repetat după pauză, când am asistat la un galop de sănătate al dobrogencelor, pentru ca repriza să se încheie cu acelaşi scor ca şi prima, adică 15 – 10. Per total, o înfrângere la 10 goluri, dureroasă pentru iubitorii handbalului din Sălaj, care ne readuce cu picioarele pe pământ. Totuşi, HC Zalău are cel mai tânăr lot din Liga Naţională!

Tomis Constanţa – HC Zalău 30 – 20 (15 – 10)

HC Zalău: Mirela Nichita, Mihaela Cheţa – Alina Czeczi (7 goluri), Mariana Cristoaica (5), Adriana Holhoş (2), Georgiana Ciuciulete (2), Crina Ailincăi (1), Daniela Molfea (1), Dana Băbeanu (1), Florina Å¢urcaş (1), Florina Ciobanu, Andrada Trif şi Ana Maria Şomoi. Manager general: Gheorghe Tadici