Victorie mare pentru HC Zalău!

Şi în meciul cu HC Dunărea Brăila, sălăjencele au continuat prestaţia din primele 40 de minute din duelul cu CSM Bucureşti, şi au reuşit un succes mai categoric decât o arată scorul!

Se pare că jocul din prima repriză a meciului din capitală, ce a avut în prima etapă din retur, nu a fost unul întâmplător pentru HC Zalău. Astfel, deşi aveau în faţa una dintre cele mai incomode formaţii din Liga Naţională, elevele lui Gheorghe Tadici au arătat că la Zalău mai există potenţial!

Faţă de partida cu CSM Bucureşti, duelul cu HC Dunărea a avut un scenariu, astfel că Georgiana Ciuciulete şi compania au fost suprinse în prima parte, după care a jucat foarte bine şi a revenit pe tabela de marcaj, încă de la finalul primei reprize.

Ce-i drept, primele care au deschis scorul au fost fetele pregătite de Alexandrina Soare prin Irimia în minutul doi al partidei. Jocul brăilencelor a continuat bine minute bune, însă, Roxana Rob reuşeşte să ducă Zalău pentru prima dată în avantaj în minutul 13 (scor 7 – 6), dar în minutul 19 Brot a dus din nou Brăila la două goluri avans, 8-10. HC Dunărea s-a afla la conducere şi în minutul 25 prin golul marcat de Moldovan (11 – 12), dar sălăjencele în doar trei minute au marcat patru goluri consecutive şi au trecut la trei goluri avans. Ultimul gol al reprizei a fost marcat de Ramona Farcău în minutul 28 şi la pauză s-a intrat la scorul de 15-13 pentru gruparea gazdă.

VEZI AICI O GALERIE FOTO DE LA MECI

În repriza secundă, Ramona Farcău şi colegele au început bine partida, dar nici sălăjencele nu s-au lăsat. Claudia Constantinescu a reuşit să mărească avantajul pentru Zalău la patru goluri, fapt pentru care suporterii prezenţi în număr mare la sală s-au ridicat în picioare şi au aplaudat. Mai mult, Mihaela Cheţa a vrut spectacol în toată regula, astfel că la scorul de 23 – 20 în minutul 45 a aruncat direct spre poarta Brăilei, dar mingea a lovit bara dar aruncareaputea să fie cel mai frumos gol al meciului.

Pe final de meci sălăjencele au redus motoarele fapt de care a profitat la maxim gruparea ospete. Totuşi,  în ultimele secunde s-au marcat două goluri, câte unul pentru fiecare echipă, mai întâi Lazăr pentru Zalău, apoi Perianu a închis tabela cu 5 secunde înaintea finalului, scor 34-31.

Prin această victorie, HC Zalău revine în cărţi pentru play-off! Pentru sălăjence urmează partida din deplasare de la Mureşul Târgu Mureş.

HC Zalău – HC Dunărea Brăila 34 – 31 (15 – 13)

HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Mihaela Cheţa – Maria Claudia Constantinescu (10 goluri), Crina Pintea (8), Georgiana Ciuciulete (5), Andrada Trif (4), Valentina Bardac (3), Roxana Rob (3), Costela Lazăr (1), Alexandra Ciunt, Diana Puiu, Florina Ciobanu, Florina Èšurcaş, Adina Cîrligeanu şi Andrada Maior-Paşca. Antrenori: Gheorghe Tadici şi Elena Tadici

HC Dunărea Brăila: Gabriela Dobre, Lăcrimioara Stan – Ramona Farcău (8 goluri), Ada Moldovan (8), Alina Horja (8), Gabriela Perianu (4), Adina Mitrea (2), Raluca Ionela Irimia (1), Alina Czeczi, Andreea Barbos, Adina Brot, Irina Marchidanu, Nicoleta Oşanu, Carmen Gheorghe, Yulia Ganichkina, Anastasiia Boldyreva şi Nicoleta Safta. Antrenor: Alexadrina Soare