ALTE SPORTURI

Trofeul este amanetat de Rareş Moldovan

A treia ediţie a Cupei "Sportul Sălăjean" la şah a debutat în sala de conferinţe a Hotelului "Brilliant Plaza", în organizarea ziarului nostru, cu colaborarea Direcţiei pentru Sport a Judeţului Sălaj şi a SC Total AS. Ca şi la ediţia precedentă, desfăşurată în luna octombrie 2009, concursul a avut două secţiuni: seniori şi juniori. La ambele categorii, am putut remarca o prezenţă mai numeroasă, astfel că premianţii la seniori îi vom afla abia la finele săptămânii, după disputarea fazei a doua, în care s-au calificat 8 din 16. La juniori, întrecerea a avut loc sâmbătă, şi a adunat la start 18 copii, băieţi şi fete. Rareş Moldovan – deţinătorul trofeului, a reuşit să-şi apere supremaţia, deşi lupta a fost mult mai aprigă decât la ediţia precedentă. Pe locul secund s-a clasat Balint Tibor, iar podiumul a fost închis de Paul Chiş. La fete, cea mai bună a fost Simina Pop, considerată o mare speranţă a şahului sălăjean. In ediţia viitoare vom reveni pe larg asupra competiţiei.  Călin ONICAŞ