ATLETISM

Cipricom, de neoprit

Pe masura ce inaintam inspre fazele superioare ale competitiei, meciurile sunt din ce in ce mai interesante, iar surprizele continua sa apara. Deja se cunosc doua echipe care vor face parte din careul de asi, este vorba de Cipricom si Euro Glia Nusfalau. Formatia condusa de Ciprian Pop merita toate laudele, dupa ce si in rundele precedente s-a impus fara drept de apel in fata adversarelor sale. De aceasta data, insa, ne-am fi asteptat ca partida cu Pronet sa fie mult mai echilibrata, dar nu s-a intamplat asa, deoarece Cipricomul a prins o zi mare. Nicolae Sandor si Daniel Sabau au facut ravagii in apararea echipei conduse de Paul Vlasca, in timp ce “hattrick-ul” lui Marius Muntean nu a facut altceva decat sa mai spele din rusinea unui esec atat de drastic. Practic, acest rezultat a adus calificarea formatiei conduse de Ciprian Pop, fara a mai fi nevoie de mansa retur, deoarece diferenta a fost mai mare de cinci goluri.

Euro Glia Nusfalau s-a calificat si ea in semifinale, dupa o dubla-mansa cu fosta campioana judeteana si nationala – Macrogroup Citadela. Daca, in primul meci, Alin Suteu si colegii sai nu prea au avut probleme, in cea de-a doua intalnire disputa a fost mult mai echilibrata, echipa din Nusfalau impunandu-se doar pe final. Meci nebun intre Mobil Team Lux Invest si Rechinii Autoland Hosu. Asa cum marturisea Adrian Stirb, conducatorul jandarmilor, Cupa Romaniei este un obiectiv pentru gruparea “mobila”. Adrian Dragan si compania au avut un start de partida fulminant, reusind sa marcheze de trei ori in primele cinci minute, dupa care si-au conservat avansul pana la pauza! “Rechinii” s-au aruncat in atac in cea de-a doua parte a intalnirii, fortand egalarea cu toate liniile. Insistenta avea sa le fie rasplatita pe final, cand echipa sponsorizata de Autoland Hosu a iesit invingatoare la limita, prin trei reusite in ultimele 10 minute, dintre care doua din lovituri de pedeapsa! Ecuatia echipei calificate va fi solutionata in cel de-al doilea meci, unul ce se anunta extrem de tensionat.

Probleme a intampinat si Sportul Salajean, care a jucat impotriva formatiei Focus, nimeni alta decat liderul Ligii a II-a. Echipa ce reprezinta ziarul nostru a fortat exact atat cat a fost nevoie, conducand la un moment dat cu 3 – 0. Apoi a urmat o relaxare prematura a celor de la Sportul Salajean, poate si din cauza schimbarilor operate in formula de baza. De acest lucru au profitat insa pompierii, care s-au apropiat la un singur gol. Repriza a doua a fost extrem de echilibrata, cu ocazii la ambele porti. Totusi, Focus a egalat in prima faza, apoi a intrat chiar in avantaj! Imediat, Alin Toma a facut ca tabela sa indice 4 – 4, dupa un sut puternic si bine plasat. Pe final, nervii s-au incins, dupa ce pompierii si “ziaristii” au solicitat acordarea cate unei lovituri de pedeapsa. Una peste alta, scorul a fost echitabil, iar echipa ce va accede in penultimul act al competitiei va fi desemnata in retur.                                Ciprian PETRAN

Rezultatele sferturilor de finala:

Sportul Salajean – Focus                        4 – 4 (3 – 2)

Au marcat: Adrian Farcas (3) si Alin Toma, respectiv Toth Karoly (2), Adrian Dobocan si Vlad Bumbut

Macrogroup – Euro Glia Nusfalau 3 – 7 (2 – 3) – tur

Au marcat: Tudor Ulmeanu (2) siAdrian Farkas, respectiv Alin Suteu (4), Catalin Iosif (2) si Orban Robert

Macrogroup – Euro Glia Nusfalau 4 – 5 (1 – 2) – retur

Au marcat: Alin Ardelean (2), Sorin Farcas si Tudor Ulmeanu, respectiv Andrei Pascu (4)si Kallai Geza

Pronet – Cipricom                                   3 – 11 (2 – 5)

Au marcat: Marius Muntean (3), respectiv Nicu Sandor (5), Daniel Sabou (4), Marius Cozma si Teodor Ionita

Mobil Team Lux Invest – Autoland Hosu 4 – 5 (3 – 0)

Au marcat: Adrian Dragan (2), Cosmin Tarle si Cristian Muresan, respectiv Mihai Gaidos (3), Ionut Jeler si Cristinel Csalanos