Connect with us

Actualitate

Coronavirus în Sălaj. Peste 60 de cazuri noi, pentru a doua zi consecutiv

Până astăzi, 8 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 993.613 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

890.528 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.989 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba191501043,87
2.Arad215751473,79
3.Argeș248551602,72
4.Bacău242141112,22
5.Bihor261931223,26
6.Bistrița-Năsăud10726642,53
7.Botoșani13190482,14
8.Brașov405161824,92
9.Brăila12042712,80
10.Buzău11357741,85
11.Caraș-Severin9928642,17
12.Călărași9268452,33
13.Cluj517863516,52
14.Constanța398432374,22
15.Covasna7352752,64
16.Dâmbovița21263692,54
17.Dolj246111272,76
18.Galați251511233,38
19.Giurgiu10155492,93
20.Gorj8820331,49
21.Harghita7302741,30
22.Hunedoara208951584,51
23.Ialomița9964402,90
24.Iași397971692,50
25.Ilfov416091468,58
26.Maramureș19646441,33
27.Mehedinți7557352,18
28.Mureș214271442,63
29.Neamț171421142,14
30.Olt13425621,95
31.Prahova315531652,63
32.Satu Mare12191722,03
33.Sălaj10055672,70
34.Sibiu240621063,44
35.Suceava23235450,93
36.Teleorman12341662,96
37.Timiș507572054,84
38.Tulcea7680412,47
39.Vaslui15083571,52
40.Vâlcea15025873,16
41.Vrancea9720421,54
42.Mun. București1679068656,81
43.Cazuri noi nealocate pe județe3246*-71 
 TOTAL993.6134.989 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.214 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD54
3ARGEŞ22
4BACĂU11
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI16
8BRĂILA2
9BRAŞOV37
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ33
14CONSTANŢA114
15COVASNA18
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ17
18GALAŢI20
19GIURGIU11
20GORJ13
21HARGHITA11
22HUNEDOARA56
23IALOMIŢA23
24IAŞI55
25ILFOV53
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI191
29MUREŞ57
30NEAMŢ38
31OLT14
32PRAHOVA20
33SĂLAJ16
34SATU MARE31
35SIBIU22
36SUCEAVA20
37TELEORMAN44
38TIMIŞ32
39TULCEA13
40VÂLCEA18
41VASLUI7
42VRANCEA3
 Total1214

Până astăzi, 24.733 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.04.2021 (10:00) – 08.04.2021 (10:00) au fost raportate 172 de decese (99 bărbați și 73 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș,  Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 50 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.859. Dintre acestea, 1.495 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.907.828 de teste RT-PCR și 683.537 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.278 de teste RT-PCR (17.439 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.839 la cerere) și 11.214 teste rapide antigenice.

Loading...
loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 




More in Actualitate