Caută articole

Filtrează articole

DIVERSE

07.07.2014 - 09:21

Naţionala de tineret a pierdut cu Rusia, dar s-a calificat în optimile Campionatului Mondial

Selecţionata condusă de Popa Sevişteanu va întâlni în optimi Portugalia, într-un meci programat chiar în această după-amiază

După ce a trecut fără probleme de Tunisia, China, Brazilia şi Slovenia, naţionala de tineret s-a bătut pentru primul loc în Grupa D, cu Rusia. Oricum, tricolorele mici erau calificate în optimi încă după primele două partide susţinute la turneul final din Croaţia, dar şi-au dorit o victorie de prestigiu în faţa Rusiei.

Forţa adversarului şi-a spus cuvântul, iar Rusia a câştigat la trei goluri diferenţă, după ce la pauză, tot rusoaicele erau în avantaj de patru goluri.

"Tricolorele" mici au condus o singură dată, în minutul 5, scor 3 - 2, dar chiar dacă Rusia a pus stăpânire de joc, România a fost în spatele adversarei şi în dese rânduri s-a apropiat şi la un gol.

Golgetera lui HC Zalău, Claudia Constantinescu a fost a doua marcatoare, cu 7 goluri, dintre care două de la 7 metri. Cea mai bună marcatoare a fost Andreea Pricopi, cu 8 goluri.

În urma rezultatului cu Rusia, România a terminat pe locul 2 în Grupa D şi s-a calificat în optimi, unde va juca cu Portugalia, luni de la ora 15.00.  Dacă va trece de Portugalia, naţionala de tineret a României va întâlni în sferturi învingătoarea dintre Coreea de Sud şi Serbia.

România - Rusia 31 - 34 (14 - 18)