Victorie fără emoţii pentru HC Zalău

Gruparea condusă de Gheorghe Tadici s-a impus la 6 goluri diferenţă în disputa de astăzi împotriva celor de la CS Activ Prahova Ploieşti

HC Zalău şi-a dat întâlnirea cu CS Activ Prahova Ploieşti la Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a XVI-a din Liga Florilor. Gruparea prahoveană este nou promovată în prima ligă, fiind în prezent penultima clasată.

În aceste condiţii, Gheorghe Tadici nu s-a gândit decât la victoria echipei sale, fapt ce s-a şi întâmplat.

Sălăjencele au început foarte bine jocul, distanţându-se pe tabelă încă din primele minute, scor 4 – 0. De altfel, prahovencele nici nu au găsit drumul spre gol până în minutul 15!

Uşor-uşor, partida s-a mai echilibrat, astfel că până la pauză, avantajul Zalăului era de doar un gol, scor 9 – 8.

În partea secundă, fetele lui Tadici au tratat mult mai serios meciul şi a început să se distanţeze din nou pe tabelă graţie reuşitelor Cristinei Mitrache şi Sabrinei Lazea.

La finalizare au început să se remarce şi Andreea Mihart sau Mouna Jlezi, astfel că diferenţa de pe tabelă a continuat să crească.

În final, HC Zalău s-a impus cu 22 – 16, victorie datorită căreia sălăjencele urcă pe locul 8 în clasament.

Sursa foto: Dan Potor

HC Zalău – CS Activ Prahova Ploieşti 22 – 16 (9 – 8)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Adina Sabău – Alexandra Severin (6 goluri), Cristina Mitrache (3), Mouna Jlezi (3), Andreea Mihart (2), Teodora Popescu (2), Sabrina Lazea (2), Alexandra Dindiligan (2), Irina Ivan (1), Gabriela Vrabie (1), Diana Nichitean, Bianca Berbece, Larisa Şerban şi Alexandra Pricop. Antrenor: Gheorghe Tadici