HC Zalău, salt până pe locul 8. CLASAMENT

În primul meci din 2021, formaţia zălăuană a reuşit o victorie importantă cu SCM Craiova, o echipă cu pretenţii la cupele europene. După această victorie, formaţia zălăuană a urcat două locuri în clasament şi are 9 puncte acumulate în şapte jocuri

Început perfect de an pentru HC Zalău care a reuşit o victorie în etapa a VII-a a Ligii Naţionale cu SCM Craiova, într-un joc disputat la Braşov. Formaţia zălăuană s-a impus cu 24 – 18, după ce şi la pauză a avut un avans consistent de cinci goluri, 13 – 8.

Meciul a fost destul de echilibrat şi sărac în goluri în primele zece minute, însă, uşor-uşor, HC Zalău s-a desprins pe tabela de marcaj, Alexandra Severin şi Cristina Mitrache fiind într-o formă de zile mari.

La rampă a ieşit şi Andreea Mihart, iar până la finalul primei reprize, HC Zalău şi-a creat un avantaj de cinci goluri, scor 13 – 8.Fetele lui Tadici au intrat motivate şi în partea secundă şi au reuşit să-şi conserve acest avantaj, ba chiar să-l mărească.

După ce a marcat în finalul reprizei, Mihart a înscris 3 din primele 4 goluri reuşite de sălăjence în partea secundă, scorul devenind 17 – 12.

Sabrina Lazea a majorat avantajul Zalăului, înscriind pentru 20 – 14, acest avantaj păstrându-se până la final. Pentru HC Zalău, cele mai bune marcatoare în acest meci au fost Alexandra Severin şi Cristina Mitrache, ambele reuşind să înscrie câte 7 goluri.

După această victorie, HC Zalău a acmulat nouă puncte şi a reuşit un salt de două locuri în clasament. Gruparea de sub Meseş a ajuns pe locul 8, având trei victorii în cele şapte etape.

Sursa foto: Dan Potor

CLASAMENT
1. CSM Bucureşti 7 7 0 0 208 – 140 21
2. Măgura Cisnădie 7 5 1 1 183 – 139 16
3. Minaur Baia Mare 7 5 1 1 172 – 149 16
4. SCM Rm. Vâlcea 6 5 0 1 157 – 122 15
5. Gloria Buzău 6 4 0 2 141 – 134 12
6. Dunărea Brăila 7 4 0 3 164 – 158 12
7. Gloria Bistriţa 7 4 0 3 151 – 150 12
8. HC Zalău 7 3 0 4 150 – 169 9
9. SCM Craiova 6 2 0 4 139 – 143 6
10. Rapid Bucureşti 7 1 3 3 165 – 171 6
11. Dacia Mioveni 6 2 0 4 139 – 159 6