FOTO. Debut de an perfect. HC Zalău învinge SCM Craiova

Formaţia antrenată de Gheorghe Tadici a reuşit să se impună la şase goluri diferenţă în disputa contra oltencelor. În urma acestui rezultat, sălăjencele urcă peste SCM Craiova în clasament, echipa lui Burcea având un meci mai puţin disputat

HC Zalău a început anul 2021 cu o victorie în faţa celor de la SCM Craiova, într-un meci desfăşurat în această dimineaţă în Sala Sporturilor din Braşov. Partida a contat pentru etapa a VII-a din Liga Florilor şi s-a încheiat cu victoria Zalăului la o diferenţă de şase goluri.

Meciul a fost destul de echilibrat şi sărac în goluri în primele zece minute, însă, uşor-uşor, HC Zalău s-a desprins pe tabela de marcaj, Alexandra Severin şi Cristina Mitrache fiind într-o formă de zile mari.

La rampă a ieşit şi Andreea Mihart, iar până la finalul primei reprize, HC Zalău şi-a creat un avantaj de cinci goluri, scor 13 – 8.

Fetele lui Tadici au intrat motivate şi în partea secundă şi au reuşit să-şi conserve acest avantaj, ba chiar să-l mărească.

După ce a marcat în finalul reprizei, Mihart a înscris 3 din primele 4 goluri reuşite de sălăjence în partea secundă, scorul devenind 17 – 12.

Sabrina Lazea a majorat avantajul Zalăului, înscriind pentru 20 – 14, acest avantaj păstrându-se până la final.

Pentru HC Zalău, cele mai bune marcatoare în acest meci au fost Alexandra Severin şi Cristina Mitrache, ambele reuşind să înscrie câte 7 goluri, fiind urmate de Andreea Mihart cu 4 goluri.

De cealaltă parte, Cristina Zamfir a fost cea mai bună marcatoare de la SCM Craiova cu 6 goluri.

În urma acestui rezultat, HC Zalău a urcat pe locul 8 în Liga Florilor, cu 9 puncte acumulate, în timp ce SCM Craiova se află pe locul 9, cu 6 puncte, dar şi un meci mai puţin disputat.

Sursa foto: Dan Potor /Fan Handbal

HC Zalău – SCM Craiova 24 – 18 (13 – 8)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu – Alexandra Severin (7 goluri), Cristina Mitrache (7), Andreea Mihart (4), Alexandra Dindiligan (2), Diana Nichitean (1), Mouna Jlezi (1), Sabrina Lazea (1), Teodora Popescu (1), Bianca Berbece, Gabriela Vrabie, Irina Ivan şi Larisa Şerban. Antrenor: Gheorghe Tadici

SCM Craiova: Ekaterina Dzukeva, Bianca Curmenţ, Andreea Chetraru – Cristina Zamfir (6 goluri), Alexandra Orşivschi (4), Andreea Adespii (2), Cristiana Nica (2), Adina Cace (1), Valentina Ion (1), Francesca Gogoşeanu (1), Adriana Crăciun (1), Carmen Şelaru, Alexandra Colac, Ana Maria Savu şi Alexandra Andrei. Antrenor: Bogdan Burcea