TEQBALL

Campionatul de Teqball Onix Sălaj a revenit cu etapa a VII-a. Big Vet, performera rundei

Echipa formată de Flavius Seiche şi Gheorghe Lungu s-a clasat pe locul 1 la finalul etapei a VI-a, prima după ce campionatul a fost oprit mai bine de o lună de zile din cauza pandemiei de coronavirus. Chiar dacă nu a participat la această etapă, Magic Delivery continuă să conducă în clasamentul general

Ne apropiem de finalul lui 2020 şi cu siguranţă că iubitorii sportului speră la un an 2021 mult mai bun, în special iubitorii de minifotbal, care au avut de suferit în această perioadă, competiţiile fiind interzise.

Însă, în Sălaj, odată cu intrarea într-un con de umbră a minifotbalului, a avut lipeală la public un sport nou. Este vorba despre teqball. La Baza Sportivă Onix se organizează şi un campionat şi cu fiecare etapă desfăşurată, doritorii sunt tot mai atras.

Din păcate, şi acest sport a avut de suferit, iar după desfăşurarea primelor şase etape, campionatul a fost oprit mai bine de o lună de zile din cauza faptului că Zalăul a intrat în carantină.

Odată cu ridicarea măsurilor de carantinare, a revenit şi teqball, la finele săptămânii desfăşurându-se meciurile din cadrul etapei a VII-a.

Pentru această etapă s-au înscris un număr de cinci echipe, dar a lipsit liderul campionatului, Magic Delivery. Înainte de oprirea campionatului, Mark Mocan şi Mihai Jugrestean (componenţii Magic Delivery) erau de neoprit şi câştigau etapă după etapă.

Prin lipsa lor, etapa a VII-a a revenit unei alte echipe puternice din campionat. Este vorba despre Big Vet, echipă compusă şi Gheorghe Lungu şi Flavius Seiche.

Dorul de mişcare a fost mare, iar jucătorii s-au dăruit exemplar şi au ieşit meciuri frumoase, spectaculoase şi foarte echilibrate.

A fost nevoie de o departajare pentru stabilirea câştigătoarei acestei etape. Real Madrid a ocupat locul 2 în timp ce TDI s-a clasat pe locul 3 în clasamentul acestei etape. Meseriaşii s-au clasat pe 4, în timp ce Cavalerii au ocupat locul 5.

Situaţia în clasamentul general nu a suferit modificări în urma acestei etape, Magic Delivery continuând să fie lider.

Rezultatele etapei a VII-a

Cavalerii – Real Madrid   0 – 2 (4 – 12, 3 – 12)

Cavalerii – Big Vet        0 – 2 (8 – 12, 11 – 12)

Real Madrid – Big Vet      2 – 0 (12 – 9, 12 – 9)

Real Madrid – TDI          0 – 2 (11 – 12, 6 – 12)

Cavalerii – TDI                 0 – 2 (4 – 12, 9 – 12)

Real Madrid – Meseriaşii     2 – 0 (12 – 2, 12 – 11)

Cavalerii – Meseriasii       0 – 2 (9 – 12, 7 – 12)

Big Vet – TDI                       2 – 0 (12 – 10, 12 – 5)

Big Vet – Meseriaşii        2 – 0 (12 – 8, 12 – 5)

TDI – Meseriaşii                 2 – 0 (12 – 10, 12 – 7)

Clasament în 3 pentru stabilirea ierarhiei, locurile 1 – 3 – Toate primele trei echipe au fost la egalitate de puncte – etapa 7