Captive pe semicerc

Handbalistele de la HC Zalău, împreună cu antrenorul Gheorghe Tadici, au fost reţinute 40 de minute în teren, pentru a scăpa de furia fanilor şi oficialilor buzoieni. Totul s-a întamplat la finele partidei de vineri, dintre HCM Buzău şi HC Zalău, caştigată de Adriana Holhoş şi compania cu scorul de 26 – 25!

Bucuria victoriei obţinute de HC Zalău la Buzău a fost umbrită de evenimentele reprobabile ce au avut loc după terminarea meciului. La capătul unei dispute foarte tensionate, evenimentele au degenerat la final. Era deja minutul 60, iar sirena sălii anunţa finalul meciului, cand arbitrii au acordat o aruncare de la 9m pentru HCM Buzău. Ancuţa Lipan şi-a asumat executarea loviturii şi a trimis direct în poartă, înscriind golul egalării. Ea s-a desprins însă de podeaua salii, astfel ca "fluieraşii" au anulat golul. Întreaga tensiune a refulat în teren, astfel că unii oficiali ai Buzăului, împreună cu majoritatea jucătoarelor, s-au năpustit asupra arbitrilor, iar reproşurile au continuat şi la adresa zălăuancelor şi a managerului Gheorghe Tadici. A fost nevoie de intervenţia jandarmilor şi a stewarzilor, pentru ca arbitrii să nu fie linşaţi. Şi furia spectatorilor s-a revărsat apoi spre jucătoarele Zalăului, care au fost ameninţate, împreună cu Tadici. Cum jandarmii nu şi-au asumat responsabilitatea, Adriana Holhoş şi compania, împreună cu antrenorii Tadici şi Rădulescu, au rămas pe teren aproximativ 40 de minute, sub protecţia stewarzilor!
"A fost ceva incredibil. A trebuie să stăm pe semicerc, langă una dintre porţi, protejeţi de oamenii de ordine, deoarece jandarmii au spus că nu ne pot garanta ieşirea din teren în condiţii normale",
a declarat stupefiat Gheorghe Tadici.

Trebuie spus că fazele discutabile au starnit proteste în mai multe randuri, arbitrii defavorizand ambele echipe. Cele mai importante s-au consemnat la aproximativ 5 minute după pauză, cand Daniela Molfea a fost eliminată 2 minute. Tadici a protestat, fiind şi el eliminat 2 minute. Cu două jucătoare mai puţin în teren, HC Zalău a avut o revenire senzaţională, egaland la 18, dupa care a preluat conducerea cu o jucătoare mai puţin în teren! Mai apoi, a venit faza din minutul 60, care a declanşat infernul. "La 18 – 15, Molfea a fost eliminată gratuit, dar s-a făcut dreptate. Noi am fost dezavantajaţi clar, altfel ne impuneam la scor. Iar la faza din prelungiri, Lipan a sărit de pe podea şi a aterizat aproape de linia de 9m, astfel că era normal ca golul să fie anulat", a explicat managerul Zalăului. Şi ceilalţi oficiali zălăuani prezenţi la meci au menţionat că, dacă s-ar fi acordat doar acel clasic 5% gazdelor, sălăjencele s-ar fi impus la 7-8 goluri diferenţă!

4 September 2010 at 9:17

Vreau sa spun ca eu ca suporter buzoian le cer scuze jucatoarelor zalauance care in mod nejustificat au fost injurate de spectator. Am fost printre cei care au oprit spectatorii de la semenea gesturi, dar de ce nu spuneti nimic despre atitudinea managerului de doi bani Gheorghe Tadici, de ce nu spune cum Lipan a mai fost oprita aiurea la finele primei reprize si anulat golul pentru ca ar fi calcat semicercul. Valoarea lui Tadici ca antrenor o sa o vad in Cupele Europene si nu aici unde toata lumea se ploconeste in fata lui ca la sfintele moaste. Respect pentru zalauani nu si pentru acest asa zis antrenor.

3. kenndey

4 September 2010 at 9:20

40 de minute a fost putin….si in plus de asta ,ar trebui sa aprofundati putin probalema.unde e obiectivitatea?unde sunt declaratiile buzoienilor? sau se scrie doar din ce relateaza tadici? am fost acolo si va spun cu mana pe inima ca nimeni nu a avut nimic cu jucatoarele…nimeni nu s-a atins de ele.cele 3 tinte au fost(si PE BUNA DREPTATE) tadici si cuplul de arbitri care au facut din nou jaf la drumul mare. ceea ce de fapt de anticipa de trei zile de cand fusesera delegati….apropo,e vreo sala din tara unde tadici e primit \”cu flori\” ? am inteles ca si la rm. valcea lumea cam stramba din nas cand il vede…pacat,de facem de ras cu asemena \”caractere\”….si mare pacat ca un astfel de antrenor de exceptie este stricat de un asa caracter

4. Caracter

5 September 2010 at 15:09

@Kenndey: Ce ai vrea ??? Tadici sa stea si sa se uite cum fac jaf arbitrii pe teren impotriva echipei lui? Daca ai fost la meci si nu recunosti ca Zalaul castiga la pas vezi tu ce caracter ai,daca il ai. Cat despre Tadici ,sigur \”unul\” ca tine nu are cum sa-l caracterizeze si nici calitatea. Pe unde trece se face performanta si ramane ceva durabil in urma lui (vezi Zalaul, Valcea ,echipa nationala..) Poate ne spui si noua un antrenor care are rezultate peste el in ultimii 25 de ani . Te ajutam noi: Nimeni si nici nu se stie cand se v-a intampla !!!!Dar ce sa inteleaga niste frustrati si invidiosi ce posteaza pe aici sub anonimat, cum sunt si ei in viata de zi cu zi . Democratie???? Ha,Ha,HA….

5. cici

5 September 2010 at 20:28

mai suportere salajean valoarea lui tadic o voi vedea in cupele europene si tin sa te anunt ca buzaul a fost dezavantajata de arbitraj nu chipa acestui mascarici penibil, pacat ca nu i-am aplicat o corectie ca asa merita. sa-l vad eu in cupele europene
    iese din primul tur

6. xxx

5 September 2010 at 23:31

eu cred ca tadici nu are nimika de demonstrat ,el si-a aratat valoare si o arata in continuare cand din nimic face performanta….intradevar este foarte temperamental ,si mai ales cu arbitrii acesti fluierasi fara valoare care desi nu-si fac baremele (normele fizice) sunt lasati sa arbitreze si fac jocurile unora stabi din frh ……acestia sunt raul din handbalul romanesc si nu tadici care pe unde a trecut a lasat ceva in urma lui… asa ca nu cred ca trebuie sa-ti demonstreze tie nimika cici….si daca cu o echipa de aproape junioare nui iese din primul tur ce te faci???? ii ceri scuze???? cand am fost vicecampioane cum a fost dl tadici??? cand si-a luat revansa in fata lui trefilov cu una de 18 ani(cred) care a baut toate aruncarile de 7m (gheigher) cum a fost???
    putin respect d-lor noi nu stim se pare sa ne pretuim valorile (cele pe care le avem) poate de aia nici nu reusim mai mult……

7. cici

6 September 2010 at 14:32

o sa ii cer scuze cand o invata sa fie obiectiv si o sa spuna ca arbitrii l-au avantajat clar la Buzau si nu l-au dezavantajat. Nu stie decat sa puna presiune pe arbitri si e un nesimtit si un pacalici tinut in brate de oficialii frf. rusine

8. @caracter

6 September 2010 at 21:52

voi oameni fara caracter ne vorbiti noua de caracter si respect? nu cred ca ai de und sa stii da\’ asta i al 3-lea sezon cand la meciurile de la buzau dintre zalau si buzau sunt arbitrate de astia care voi ironicii lu peste ii numiti fluierasi! si … sezonu asta ca de fiecare data dupa meci, hotu striga hotii! sincer sper sa va faceti de ras cu dudelange! echipa sincer nu aveti! n ati fost in stare sa castigati fara arbitri de 5 ani la bz, asta n conditiile n care buzaul era la retrogradare! vezi de treaba ta cumetre si lasa comentariile pe seama celor care au vazut meciul

9. mda

6 September 2010 at 21:55

acel 5% al gazdelor, a fost acordat de fapt zalaului! si nu numai 5%, de fapt a fost vreo 25%! gusterilor